Na lep dvojici podnikatelů ze Šluknovska skočily desítky firem. Díky podvodům je připravili nejméně o více než dva a čtvrt milionu korun. Bez skrupulí totiž odebírali zboží, ale již za něj nezaplatili.

Drogistické nebo papírenské zboží, potraviny, cukrovinky nebo věci ze zahradnictví. Muži, které policie nyní viní z podvodu a soud na ně uvalil vazbu, brali prakticky vše, co bylo možné následně prodat. Pro prodej takového zboží si zřídili například vlastní drogerii.

„Obchodníci si pokaždé nechali na odebrané zboží vystavit faktury, které do současné chvíle nebyly uhrazeny. S oslovenými podnikateli komunikovali především prostřednictvím e-mailových adres a telefonních hovorů," popisuje postup povedených podnikatelů policejní mluvčí Petra Trypesová. Jakmile ale zboží odebrali, tak většinou 
s dodavatelskou firmou přestali komunikovat.

Vše se točilo kolem trojice personálně propojených firem SUDKOVAR, CI2 a Supra Holding.

Doposud se policii podařilo zdokumentovat více než tři desítky případů, které zahrnuli do obvinění. Další přibližně dvacítka podvedených by obvinění obou mužů měla 
v nejbližší době rozšířit.

Je tak velmi pravděpodobné, že se škoda u poškozených vyšplhá výrazně výše. Podle kriminalistů z Rumburka může i přesáhnout pět milionů korun.

Nejvyšší škoda u jedné podvedené firmy se vyšplhala až
k téměř čtvrt milionu korun.

Oba obvinění muži postupovali metodou, která byla poměrně populární především 
v první polovině 90. let minulého století Nejprve nechali zadlužit jednu firmu, která kvůli tomu padla do insolvence. Následně začali objednávat zboží na druhou a potom také  na třetí firmu.
Skutků, za které policie oba muže stíhá, je ale výrazně více, než kolik je poškozených.

„U některých poškozených firem a podnikatelů totiž muži odebrali zboží opakovaně," vysvětluje Trypesová s tím, že vyzývá případné poškozené, aby se policii ozvali.

Podle kriminalistů se s největší pravděpodobností počet poškozených na více než padesáti nezastaví. Obvinění muži odebírali zboží prakticky z celé republiky.

„Policie se obrací na ty, kteří mají u výše zmíněných firem nenaplněné pohledávky, aby se neváhali obrátit na tísňovou linku 158, případně přímo na telefon  974 432 481," dodává policejní mluvčí.

Před podobnými podvodníky doporučují odborníci jako obranu důkladné prověřování budoucího zákazníka. Obzvlášť v případech, kdy se jedná o větší objednávky na fakturu. Některé údaje je možné zjistit v insolvenčním rejstříku, kde je zaznamenána případná insolvence firmy.

V obchodním rejstříku je pak možné získat také důležité údaje například o tom, zda na podíl některého z majitelů firmy není třeba uvalena exekuce.