Pane starosto, pane místostarosto, odejďete! Petice, kterou od pondělí podepisují obyvatelé Rumburku, žádá zastupitele města, aby odvolali starostu Jaroslava Trégra a místostarostu Darka Švába. Oba jsou totiž obvinění z několika trestných činů Šváb je dokonce již několik týdnů ve vazbě. Petice, kterou zatím podepsaly desítky lidí, vyzývá nejen ke změnám ve vedení radnice, ale i ke změnám v Lužické nemocnici, která většinově patří Rumburku a kterou Šváb vede.

Oba dva se ale ve svých funkcích i po bouřlivém pondělí zastupitelstvu udrželi. Pro jejich odvolání hlasovalo pouze devět zastupitelů (jejich jména najdete pod článkem).

„Věděli jsme, že pondělní zastupitelstvo nedopadne dobře a oba ve svých funkcích zůstanou. Přeci jen už máme zastupitele proklepnuté," říká jedna ze členek petičního výboru Dagmar Fohlová s tím, že petice požaduje i rezignaci zastupitelů města, kteří oba obviněné politiky ve funkcích podrželi. Organizátoři petice také chtějí, aby město začalo využívat elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek a také odvolání představenstva i dozorčí rady Lužické nemocnice, kde minulý pátek zasahovala hospodářská kriminálka.

Zastupitelstvo v Rumburku.Starosta Rumburka Jaroslav Trégr ale zůstává v klidu.

„O petici vím jen okrajově, přesně její znění neznám. Pokud ji podají, tak ji v příslušných orgánech města přesně v souladu se zákonem projednáme. V našem případě by se mělo jednat o radu města," řekl Děčínskému deníku Trégr s tím, že si není jist, jestli je možné všem bodům petice vyhovět. „To se týká především věcí okolo nemocnice," dodal starosta.

Petice požaduje také revokaci usnesení zastupitelstva o záměru přijetí úvěru ve výši šedesáti milionů korun. Jeho přijetí si protlačil Šváb a jeho lidé v zastupitelstvu, což se nelíbí jak opozici, tak části obyvatel města. Dokonce již kvůli tomu padlo trestní oznámení na neznámého pachatele.

O tom, že se Rumburk, rozdělený minimálně na dva tábory, bouří, svědčí i jeden ze vzkazů na petici. Příznivec obviněných politiků do ní totiž napsal vulgární vzkaz: „Jste banda sráčů."

Možnost podepsat petici mají lidé i nadále v cestovní kanceláři na rumburském náměstí. Lidé, kteří petici sepsali, počítají s tím, že ji předloží při příštím zasedání zastupitelům. Kdy bude ale zatím není jasné. Ve snahách za odvolání starosty a místostarosty chtějí každopádně pořadatelé petice pokračovat i v případě, že bude Darek Šváb propuštěn z teplické vazební věznice.

„Je to osoba, přes kterou ve městě nejede vlak. Proto v našich snahách nepřestaneme. Dělají z nás jen ovčany a to se nám opravdu nelíbí," dodává Fohlová.

Zastupitelstvo v Rumburku.Hanba!

Petici představili její autoři při pondělním vyhroceném jednání rumburského zastupitelstva, které se výjimečně konalo v domě kultury. Běžně se jeho zasedání konají v místní knihovně, ale vzhledem k očekávanému zájmu ze strany veřejnosti by tamní poměrně malý sál nestačil.

A očekávání se naplnila. Dorazilo sem více než 300 lidí, kteří zcela zaplnili nejen velký sál, ale i přilehlé salonky. Po několika hodinách jednání ale odcházeli z domu kultury lidé většinou ještě více naštvaní. Odvolat starostu a místostarostu se totiž nepodařilo, pro jejich odvolání zvedlo ruku jen devět zastupitelů. Lidé výkon zastupitelů ocenili výkřiky: Hanba! Styďte se!

V Rumburku se již otevřeně mluví o klientelistických vazbách, které udržely oba vrcholné představitele města ve funkcích. Proti jejich odvolání totiž zvedli ruce zaměstnanci nemocnice nebo členové dozorčí rady.

Pro byli naopak zastupitelé kolem bývalého starosty a současného senátora Jaroslava Sykáčka.

„Pokud by došlo k odvolání starosty a místostarosty, měli jsme v záloze připravené dva kandidáty přijatelné podle nás jak pro obyvatele města, tak i pro zastupitele," říká opoziční zastupitelka Bronislava Nedvědová. O jaké kandidáty jde ale nechtěla zatím prozradit, aby jim neuškodila. Mezi lidmi se ale spekuluje například o Jiřím Pimparovi či Karlu Schäfrovi.

Co provedl Šváb?

Jednání zastupitelstva ukázalo, jak mocným politikem je v Rumburku Darek Šváb.

Zastupitelstvo v Rumburku.„Město rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Jedni ho nenávidí, druzí ho obdivují," řekl Děčínskému deníku jeden z obyvatel Rumburku, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.

Ve městě se hodně přetřásá jeho obvinění z vydírání a zastrašování městských strážníků. Podle jeho příznivců jde o politický komplot a vykonstruovaný proces.

„Šváb měl některým městským strážníkům údajně říct, aby razantně postupovali proti cikánům. Radil jim, aby je klidně mlátili, třeba si je zvali někam stranou, kde nejsou kamery," tvrdí dobře informovaný zdroj. „Když odmítli, vyhrožoval jim," dodává.

Jak to bylo doopravdy bude muset rozklíčovat až soud.

Jak hlasovali rumburští zastupitelé?

Tito zastupitelé hlasovali pro odvolání starosty Jaroslava Trégra a místostarosty Darka Švába:

Vladimír Kolařík, Bronislava Nedvědová, Jiří Pimpara, Ladislav Pokorný, Josef Růžička, Karel Schäfer, Jaroslav Sykáček, Helena Menšíková, Karel Strachoň.

Tito rumburští zastupitelé hlasovali proti odvolání:

Jaroslav Trégr, Alena Winterová, Jan Sembdner, Zdeněk Gloger, Jan Pospíšil, Evžen Dvořák, Václav Staněk, Petr Dopita, Rudolf Seidl, Věra Houdová, Miloslava Drobečková.

Nepřišly na zastupitelstvo: Romana Bušková a Anna Jindrová

PETICE

My, občané Dolních Křečan, Rumburku i Horního Jindřichova,vedeni snahou obnovit v Rumburku základní principy obecní demokracie, využívajíce k tomu svých práv občanských, daných Ústavou České republiky, Listinou základních práv a svobod a Zákonem o obcích, shromážděni dnes, 13. ledna 2014 na 25. zasedání Zastupitelstva Města Rumburk, žádáme  toto zastupitelstvo  právem petičním dle Zákona č.: 85/1990 Sb., o právu petičním a jednotlivé zastupitele právem občanské morálky o:

1.     Odvolání starosty a 1.místostarosty Města Rumburk.
2.     Odvolání  Rady Města Rumburk.
3.     Rezignaci zastupitelů Zastupitelstva Města Rumburk, dosud  bezvýhradně podléhajících vůli 1.místostarosty.
4.    Revizi personálního obsazení Městského úřadu Rumburk na vedoucích pozicích.
6.    Revokaci usnesení 24. Zastupitelstva Města Rumburk ze dne 12.12.2013, o přijetí úvěru Městem Rumburk v částce do 60 mil.Kč se splatností od 1.9.2015 do 31.12.2022, na  profinancování realizací kapitálových výdajů – investičních akcí v letech 2014 a 2015.
7.  Využívání Městem zakoupený SW E-ZAK – k zadávání veřejných zakázek.
8.   Revizi a  případné vypovězení smluv Města Rumburk, schválených 12.zasedáním ZM dne 12.4.2012 s provozovateli zábavní výherní techniky.
9.   Odvolání ředitele Lužické nemocnice a polikliniky,a.s.
10.   Odvolání představenstva a Dozorčí rady Lužické nemocnice a polikliniky, a.s.

Petiční výbor: Ing.Josef Zibner, zástupce, Mgr.Dagmar Fohlová