Vše by navíc mělo být bez sankcí. Poslanci minulý týden kývli na změnu občanského zákoníku, která to umožní. Návrh ČSSD na větší ochranu spotřebitelů podpořili poslanci všech stran. Neměla by se tak opakovat situace, kterou Deník popsal rovněž minulý týden. Na jedné z podobných předváděcích akcí v Litoměřicích byl oklamán senior (81 let), který zaplatil za „pár věcí“ 20 tisíc korun a dále úvěrovou smlouvu na poskytnutí spotřebitelské půjčky ve výši 40 tisíc.

Poslanci podpořili návrh, jenž ochrání lidi, kteří se účastní předváděcích akcí a naletí prodejcům.

Lidé pak nevědí, jak se mají bránit a odmítnout něco, co vlastně vůbec nechtěli, ale prodejce jim to vnutil. V praxi totiž dochází k tomu, že podnikavci nechávají lidi na předváděcích akcích podepisovat prohlášení o tom, že si výslovně sjednali návštěvu dodavatele za účelem objednávky.

Podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) dochází k tomu, že lidé, nejčastěji senioři, jsou podvedeni. Koupí si za velké peníze věci, které vlastně nechtějí a těmto lidem nyní není umožněno odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu kupní smlouvy. A to i když často si návštěvu prodejce doma nesjednali. Není prý výjimečné ani to, že se lidé nechají svézt z akce i se zbožím domů, kde podnikateli potvrzení podepíšou. Podobné praktiky při předváděcích akcích by se tak už neměly konat.