Tomu, že se děje něco nezvyklého, napovídá mnohé. Cedule na bráně areálu hlásá, že do odvolání je pozastavený prodej permanentek a pronájem kabinek. A jak Chomutovský deník zjistil, zrušen byl i pravidelný květnový závod dračích lodí. „Důvodem jsou organizační a technické problémy," okomentoval to bez dalšího upřesnění mluvčí města Jan Rödling.

Fojtík: „Chtěli bychom, ale…"

Včera navíc Chomutovský deník získal definitivní potvrzení přímo z úst Zdeňka Fojtíka jehož společnost CV Relax má areál v pronájmu. „My bychom otevřít chtěli, ale nemáme k tomu podmínky," nechal se slyšet s tím, že odpovědnost přehrává na město (více v rozhovoru dole).

Prý věří, že se areál podaří otevřít. Podmiňuje to ale větší aktivitou ze strany města - podle něj Kamencové jezero potřebuje další investice do základního vybavení areálu - velké molo je stále zavřené, malá jsou v havarijním stavu, v autokempu jsou problémy s vodou a plynem, kvůli špatnému stavu jsou zavřené restaurace Dřevák i hotel. Podle Fojtíka na to CV Relax upozorňoval, ale město se k ničemu nemělo.

Město čeká na oficiální dopis

To jeho prohlášení nekomentovalo a čeká na oficiální vyjádření, zda sezonu zahájí. „Provozovatel a podnájemce nás neinformoval o tom, že by neměl otevřít," uvedl Jan Rödling, mluvčí magistrátu. Městská společnost Kultura a sport už CV Relax vyzvala k vyjádření. Termín je do dneška. „Pokud bude odpověď negativní, budeme to řešit," dodal mluvčí opět bez dalšího upřesnění.

Primátor: Jezero není Alexandra Nováka, ale Chomutováků

Po zveřejnění článku v pátečním tištěném Chomutovském deníku pak reagoval ještě primátor Daniel Černý.  „My se netajíme tím, že chceme velmi nevýhodnou smlouvu na podnájem jezera vypovědět. To je podle nás hlavní důvod, proč teď pan Fojtík tvrdí, že neotevře," nechal se slyšet. Zopakoval, že smlouva je pro město velmi nevýhodná a na provoz doplácí ročně miliony korun. "Veškerý zisk ale jde soukromé společnosti, za kterou stojí lidé Alexandra Nováka. Jezero není Alexandra Nováka a jeho kolegů, má sloužit všem Chomutovanům," dodal primátor.

Skandál na spadnutí Cedule na bráně areálu naznačuje, že se něco děje…

Pokud by Kamencové jezero opravdu neotevřelo, šlo by o událost bez přehánění skandální. Nejnavštěvovanější koupaliště široko daleko, oblíbená turistická destinace, světově unikátní jezero, lokalita označovaná jako „perla Chomutova". To vše by zůstalo zamčené za plotem.

Stovky Chomutováků by musely v létě jezdit na koupaliště v okolních městech či obcích. A dá se předpokládat, že ta by byla přeplněná. Velký dopad by to mělo i na turistiku a všechny, kteří jsou na turistické sezoně závislí.

Dohoda přitom není tak samozřejmá. Městu vládnou strany, které si výraznou část programu postavily právě na kritice pronájmu Kamencového jezera. A vyvázat ho z podnájmu CV Relaxu? To by město stálo desítky milionů korun, jak už provozovatelé naznačili. A to by bylo pro řadu lidí logicky nepřijatelné.

Jedno je jisté. Tahle kauza bude mít pokračování. Chomutovský deník se k ní vrátí v pondělním vydání.

Rozhovor se Zdeňkem Fojtíkem, jehož společnost CV Relax Kamencové jezero provozuje

„Nemůžeme riskovat, že si na molech někdo ublíží"

Rozhovor s provozovatelem Kamencového jezera Zdeňkem Fojtíkem (CV Relax) začal mírně optimisticky. „Věřím, že tahle sezona ještě není ztracená a že se Kamencové jezero podaří otevřít," prohlásil. „Vy snad máte nějaké informace o tom, že by město oficiálně rozhodlo, že Kamencové jezero letos v provozu nebude?" zeptal se a hned v úvodu tím naznačil, kam se budou jeho odpovědi stáčet k odpovědnosti města.

Takže chcete na Kamencovém jezeře zahájit sezonu?

My bychom chtěli, ale nemáme k tomu podmínky. Pronajali jsme si areál proto, abychom ho mohli provozovat, ne aby by zavřený. Bohužel město pro to, abychom mohli areál provozovat, nic nedělá.

Co vám konkrétně brání v tom, abyste zahájili provoz?

Je to především technický stav areálu. Minulou sezonu majitel nechal uzavřít hlavní molo. Pozvalo statika a ten konstatoval, že je v havarijním stavu. Očekávali jsme, že po sezoně se začne s jeho opravou, respektive výměnou. Ale nic se nedělo. Ani ostatní mola nejsou v dobrém stavu. Existuje druhá zpráva, ve které to je uvedeno. Nemůžeme riskovat, že tu dojde k nějakému úrazu a my za to poneseme zodpovědnost. Není možné, aby u každého mola někdo nepřetržitě stál a dokola říkal lidem, že na něj nesmí. To neumíme. Pokud majitel ano, ať si to vezme na svědomí.

Nedalo se téhle krajní situaci předejít?

To, že je molo v havarijním stavu, víme už řadu let. My jsme na to opakovaně majitele upozorňovali. Nikdo to ale neřešil. Nějaké náznaky řešení tu byly, ale nikdy se nedošlo ke konkrétnímu závěru. Samozřejmě že nás to štve. Provedli jsme tu nějaké investice a teď se nedá areál provozovat. Majitel se chová tak, že nám znemožňuje jezero užívat. Není to jen jezero, ale i sousední lyžařský vlek.

Takže podle vás je to vina města?

My jsme předpokládali, že když se molo zavřelo, tak se to bude dál řešit, ale nestalo se vůbec nic. Pokud by to město chtělo řešit, mohlo molo na podzim demontovat. V průběhu zimy namontovat a na sezonu mohlo být vše připravené. Urgovali jsme to, ptali jsme se na to, ale bezvýsledně. Jedné co mám, jsou neoficiální informace z druhé ruky. Prý po letošní sezoně nechá město molo demontovat. Bohužel, město dodrželo slib, který po volbách dalo. A to, že se s námi nebude bavit. Takže ani nevíme, proč se tak dlouho nic nedělo.

Hrozí vám jako provozovateli ze strany města nějaké sankce za to, že se jezero neotevře?

Nemůžeme přece provozovat něco, co není provozuschopné. Jestli si město najme někoho, kdo bude hlídat mola, aby na ně nikdo nelezl, tak fajn. Já na to ale lidi nemám. Někdo tu bude šnorchlovat, potopí se pod molo, začne tam něco lovit a uvázne tam v těch propadlých roštech. A malér je tady…

Dovedete si představit, že se ještě do začátku sezony stihnou udělat taková opatření, že bude areál provozuschopný?

Zatím jsme se bavili jen o molech, ale těch problémů je víc. Máme v areálu pronajatý hotel, ale už dva roky ho nemůžeme provozovat pro jeho katastrofální stav. Město ho opravit nechce a chce ho zbourat. To nám sice nebrání v provozu areálu, ale ovlivňuje to můj podnikatelský záměr. Stejně tak minulý rok šlo naposledy provozovat Dřevák, který nakonec zavřela hygiena. Další věc na kterou jsme upozorňovali a také se nic nestalo. Upozorňovali jsme i na to, že v páteřním rozvodu uniká sto kubíků vody měsíčně. Někde je zřejmě prasklý. Jenže do dnešního dne se na to nebyl nikdo ani podívat. Jak můžu otevřít kemp, když tam nebude voda? V sociálním zázemí pro rekreanty je další problém nejde tam plyn. Někde se přerušilo vedení. Údajně by příští týden měla přijet firma. To mi přijde docela pozdě, když by měla za chvilku začít sezona.

Vidíte nějaké řešení?

Vedení města se chová tak, jak slíbilo. Ve svém prohlášení měli, že se nebudou se mnou bavit, ani spolupracovat. Asi si myslí, že když nedají do areálu žádné peníze a budou znemožňovat jeho provoz, tak tím nám vypoví smlouvu. A chtějí hodit na nás, že my můžeme za to, že se Kamencové jezero neotevře.

Nemáte pocit, že jsou za téhle situace lidé zneužívaní jako rukojmí?

Na to ať se jdou lidé zeptat na radnici primátora, proč město od minulého léta nekonalo. Kdyby byla mola v pořádku, není důvod k tomu, aby byl areál zavřený. V nás ta chyba určitě není.