Inspirovali se jejich podobou v 19. století, kdy hradby kypěly životem - bujela tam flóra a hojně se setkávali měšťané. Okruh si pracovně rozdělili na pět úseků podle jejich povahy a přirozených předělů.

Zákoutí pro Kadaňské, jiná pro turisty

Zadání z města znělo: uzavřít hradební okruh v jeden celek. „Není to ale jednolitý prostor, který by šlo jednoduše pojmout," upozornil architekt Petr Uhlík. Z původního prstence hradeb totiž zůstalo přibližně třičtvrtě okruhu s několika hluchými místy.

Podle krajináře Ondřeje Fouse by v tuto chvíli turista hradní okruh jen těžko hledal. „Není zjevný. Domnívám se ale, že část by měla být stejně jen pro místní a ne pro průvodce s deštníkem a davem japonských turistů, kteří budou obcházet celé hradby," komentoval Fous. Proto architekti prostor rozvrhli na pět úseků, z nichž každý má svou poetiku a své uživatele. Více v infobloku dole.

Návrat všeho, co žije

Pro všechny bude společné jedno. Pohled na prastarý kámen, beton a plochy trávy má změkčit pnoucí se psí víno a břečťan, řady slunečnic a divizen, jabloně, hrušně a švestky. Ty na hradbách prospívaly ještě v sedmdesátých letech minulého století, než byla nařízená přísná očista, která prostor změnila ve sterilní. Změkčeno bude také podloží cest. Součástí mají být takzvané potkávací lavičky postavené proti sobě, aby si lidé mohli společně popovídat.

Pohlednicové výhledy

Nejsnazší bude proměna prvních tří úseků od Löschnerova náměstí po hrad. „Část od barbakánu k hradu je vizitkou města až pohlednicového charakteru. Místo, kterým se Kadaňští mohou chlubit a zvát tam hosty, nebo kam to bude lákat turisty," vyzvedl krajinář Ondřej Fous. Navrhované úpravy jsou proto naprosto podřízeny kochání se výhledem.

Apendix okruhu

Oproti tomu apendixem okruhu je nazýváno místo za Kulturním domem Střelnice. „Nedá se tak snadno uchopit. Problematický je prostor za Střelnicí, který je narušen tím, že její rekonstrukce nepočítala s nástupem na hradby," vysvětlil architekt. „Terasa pro parkování je úplně popřela," dodal.

Tento úsek také na veřejném projednání vyvolal největší diskuzi. Místní se obávají, že jim budou lidé opět koukat do zahrad. „Teď je to tam konečně uzavřené, ale ještě před rokem tam lezly děti, protože je z jejich strany hradba nízká. Sledovaly nás v bazénu, smály se a my tam pak sbírali střepy z lahví a nedopalky," stěžovali si manželé Zuzákovi. Rádi by zabezpečení, aby se lidé nemohli díky novým úpravám znovu dostávat na hradby.

Bourání na radnici?

Dalším a posledním rébusem je sama radnice. Aby byl okruh okruhem, je potřeba ho zprůchodnit, jenže naráží na stěnu budovy městského úřadu. „Jednou variantou je uvolnit levý trakt kanceláří, anebo ideálně přímo střed domu," navrhuje Petr Uhlík. To by se samozřejmě neobešlo bez bourání, a to v místech, kde není žádný v minulosti zazděný průchod.

„Je to šokující," komentoval z řad veřejnosti historik a místní občan Lukáš Gavenda. „Řekl bych, že řada návrhů vzbudí nevoli památkové péče. Prostup hradbami, kde prostupy nikdy nebyly, snižování úrovně za Střelnicí, dostavba domů k původní hradbě (viz infoblok), to jsou změny, které by narušily podstatu prostoru. Pro mě jsou nepřijatelné," namítal.Větší část z přibližně tří desítek přítomných ale návrhy s nadšením přivítala.

Zpracování studie na oživení hradeb a její představení veřejnosti bylo jen prvním krokem. Po jejím dopracování zadá Kadaň projektovou dokumentaci a pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se již v příštím roce začít s první a tou jednodušší etapou stavby.

Opevnění vzniklo po roce 1259, ale dochované hradby jsou až z druhé poloviny 14. století.

Půdorys hradebního systému v Kadani.

Pět úseků pět způsobů, jak si jich užít

1. Löschnerovo náměstí - katův plácek:
Podle architektů by tato část mohla sloužit jako místo setkávání místních.

2. Katův plácek - barbakán (vč. Děkanské zahrady):
Úsek by měl zahrnovat edukativní zahrádku s popisky v Děkanské zahradě a pod ní veřejně přístupnou komunitní zahradu, kde by obyvatelé mohli partyzánským způsobem opečovávat ovoce, zeleninu, či bylinky. Součástí prostoru by byl odolný, trvalý a zajímavě pojatý stůl.

3. Barbakán - hrad:
Úsek od barbakánu k hradu nabízí jedinečné výhledy na Ohři. Architekti tam navrhují zbudovat jakousi dřevěnou tribunu - pódium, které otevře výhledy s ještě větší intenzitou a besídku se střechou z popínavé zeleně. U bašty by mohla být zřízena vertikální komunikace, která návštěvníky svede přímo na nábřeží Maxipsa Fíka. Hradní zahrádka je zatím jen prázdným místem, zdobit ho ale může jírovec a květinový dekor se zvonky, orlíčky, liliemi a růžemi.

4. Zámecká bašta - KD Střelnice:
Úsek má povahu parku, návrh je podobný úpravám na Löschnerově náměstí.

5. Střelnice - severně k městskému úřadu:
Architekti navrhli tři možnosti, jak problematický prostor proměnit. Jednou je propojení schodištěm, které by vedlo na pavilonovitou stavbu s charakterem zahrady. V uliční zástavbě tam vznikl zub, a tak je druhou možností zarovnat ho výstavbou domu, ať už soukromého či městského, ovšem s průchodem do vnitrobloku. Nejvíc se architekti kloní k tomu, aby na místě vznikly soukromé zahrádky, protože jde o těžko uhlídatelný prostor.

Ve směru k radnici krajinář navrhuje štěpnici s místními odrůdami jablíček, kam by si místní chodili číst.

V budově radnice pak architekt navrhuje prorazit průchod, aby byl okruh skutečně průchodný.