Máte rádi historii, kulturní dědictví a památky v našem regionu? Třem kostelům v okrese Louny můžete pomoci svým hlasem na internetu v celostátním projektu s názvem Máme vybráno. Hlasování probíhá do 20. května. Kostely s největším počtem hlasů dostanou finanční příspěvky na obnovu a rozvoj.

Projekt uspořádal Institut pro památky a kulturu ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním památkovým ústavem ČR. Součástí je i soutěž veřejných sbírek na obnovu památek, při níž může veřejnost elektronicky hlasovat pro vybrané památky. Deseti sbírkám s největším počtem hlasů budou díky soutěži poskytnuty finanční příspěvky. Za první místo to bude 30 tisíc korun, za druhé 20 tisíc a za třetí 15 tisíc. Dalších sedm sbírek obdrží příspěvek po pěti tisíci korunách.

O Cenu veřejnosti se letos uchází celkem 127 veřejných sbírek z ČR a tři jsou z našeho okresu. Týkají se kostela v Lenešicích, ve Velké Černoci a ve Vroutku.

Pod číslem 112 soutěží sbírka Lenešického okrašlovacího spolku na rekonstrukci kostela sv. Šimona a Judy v Lenešicích. Část věže tohoto kostela na náměstí se zřítila v létě roku 2008. Lenešický okrašlovací spolek od té doby organizuje práce směřující k opravě památky. „Hlavním úkolem našeho sdružení je rekonstrukce věže kostela sv. Šimona a Judy, která se v roce 2008 zřítila, a restaurování mobiliáře. Vyzděné klenby a mohutné pilíře nové věže již očekávají návštěvníky. Zároveň ale dávají jasně najevo, že chybí ještě mnoho dodělat a upozorňují návštěvníky, ať jsou opatrní, že se pohybují na staveništi," uvedl předseda Lenešického okrašlovacího spolku Zdeněk Plaček. Z iniciativy spolku také prošla před pěti lety rekonstrukcí Husova zvonice v Lenešicích.

V plánu je obnova dřevěného oltáře

Kostel sv. Václava ve Velké Černoci na archivním snímkuObčanské sdružení Historic Velká Černoc se stará o kostel sv. Václava ve Velké Černoci - opravu varhan a jejich průběžnou údržbu, ladění a provoz. Sbírka ve prospěch tohoto kostela soutěží pod číslem 116. „Na černockém kostele je nová střešní krytina, zrestaurované věžní hodiny včetně hodinového stroje odbíjejícího každou celou a je zajištěno alespoň provizorní zasklení vitrážových oken. Dokončeno je i venkovní osvětlení kostela, také i zrestaurování varhan. Do budoucna je naším cílem obnova hodnotného dřevěného hlavního oltáře poškozeného dřevokazným hmyzem a samozřejmě fasáda kostela," sdělila Jiřina Čajková ze sdružení Historic Velká Černoc.

Lidé mohou pomoci i k tomu, aby mezi vybranými byl kostel sv. Jana Křtitele ve Vroutku. Jeho sbírka soutěží pod číslem 117. „Poslední dva roky se snažím s dalšími lidmi zachránit náš kostel. Jeho stav je velmi zlý a střecha děravá jako řešeto. Kus práce jsme už udělali, přilehlý hřbitov už začíná mít důstojnou podobu, otevře se brzy veřejnosti jako klidová zóna. Zapojujeme do všeho i naši nejmladší generaci. Aby si mladí lidé i děti vytvořili pozitivní vztah k místnímu kulturnímu dědictví a záleželo jim na jejich okolí," říká David Šebesta ze sdružení Budíček ve Vroutku.

Pokud chcete hlasovat a zkusit pomoci, musíte si pospíšit. Možnost hlasování končí 20. května. Anketa je na adrese www.mamevybrano.cz. Vyhlášení výsledků proběhne v červnu v klášteře dominikánů v Praze.

Alena Dukátová