Měli by v nich bydlet vytipovaní lidé ze sociálně vyloučených lokalit, hlavně z Chánova, kteří by objekty pomáhali stavět. Jedna dvoupodlažní buňka má stát necelý jeden milion korun. Záměr, jehož realizace se neobejde bez evropských dotací, je součástí komunitního plánu sociálních služeb do roku 2018, který loni schválilo městské zastupitelstvo. Zpracovatelem návrhu je obecně prospěšná společnost Dům romské kultury (DRK) sídlící v Chánově, která by výstavbu organizovala. Nájemcem se stane jen ten, kdo odpracuje určený počet hodin a smluvně se zaváže, že si například bude aktivně hledat zaměstnání, zajistí řádnou péči o své děti a jejich školní docházku .

Plán výstavby domků v Chánově schválilo jednohlasně městské zastupitelstvo 5. února 2015 na návrh vládnoucí koalice Severočeši Most-ANO-KSČM. Pro hlasovalo všech 40 zastupitelů, včetně opozičního Sdružení Mostečané Mostu, ODS a ČSSD.

DRK očekává, že budování svépomocí zabrání devastaci, protože obyvatelé si budou své dílo chránit. „To by mohlo být vzorem pro další obyvatele Chánova i obyvatele v jiných sociálně vyloučených lokalitách v ČR," upozornil Martin Nebesař, ředitel DRK.

Buňka je navržena tak, aby šlo vytvořit dvojdomky, či řadovou výstavbu. Jednotka se standardním vybavením s WC a koupelnou bude zhruba pro pětičlennou rodinu. Domky na zastavěné ploše do 70 metrů čtverečních mají zlepšit vzhled sídliště, kde se nepodařilo udržet hlavně větší paneláky. Plán předpokládá i zlepšení čistoty veřejných ploch tím, že se sníží koncentrace obyvatel v panelácích.

Návrh

Půdorys buňky.

Půdorys buňky.