Aniž to tušil, založil tímto krokem tradici výroby knoflíků a zipů, která se v rodině Schönbachů udržela až do 20. století. Tak nějak začíná vyprávění o historii dynastie jedné rodiny z Petrovic v místním Zpravodaji.

Ti dříve narození dobře vědí, že výroba knoflíků byla v minulosti spojována především s příhraničními obcemi Tisá, Petrovice a Nakléřov. Malé, ale velice vyhledávané továrny později nahradila velkovýroba a knoflík, symbol šikovnosti dělníků, zmizel. Ucelená sbírka starých knoflíků byla předána na trvalou zápůjčku do Petrovic. Prsty v celé akci měl opět ředitel ZŠ Jan František Teister.

„Obec Petrovice má bohatou knoflíkářskou historii. Páter Anton Nitsche ve své knize Petrovice před sto lety, vydané v roce 1908, uvedl přehled největších výrobců spon a knoflíků. Na prvním místě co do velikosti byla továrna C.Kühnel založená v roce 1782. Podobných továren tu však bylo víc," říká paní Jirásková. Ředitel místní školy František Teister ihned kontroval záznamem ve svém bohatém archivu.

„V době pražské korunovace Leopolda II., 12. 9.1791 byla v sále klementinského refektáře prezentována velká výstava českých řemesel. Mezi vzácným textilem, sklem, broušenými zrcadly a zlatými šperky byla i ukázka nakléřovských kovových knoflíků a to je panečku pořádná reklama," usmívá se ředitel. Povídání o starých knoflících v příhraničí by jistě vydalo na celou knihu, několik jich už vyšlo, jen pamětníci řídnou. Na konci loňského roku se v Petrovicích uskutečnilo setkání rodáků. Dalo by se říci, nic mimořádného, takových akcí je v republice stále dost.

Toto setkání přeci jen bylo trochu jiné. Spolek petrovických rodáků z druhé strany hranic vedly dvě vitální ženy. Renate von Babka a Liane Jung. Především jejich zásluhou se do Petrovic dostala zajímavá sbírka starých knoflíků, pocházející z dílen místních mistrů. Nebyl jsem přítomen onomu jedinečnému setkání, ale umím si představit dojemnou scénu, kdy 15 zelených kartonů plných různých knoflíků a spon bylo předáno občanům Petrovic ve snaze uchovat pro další generace vzpomínku na velkou místní tradici. „Jednou budou součástí místního muzea," říká mladý ředitel.

Zpracoval Miroslav Vlach