Lafarge i prostřednictvím sponzorských peněz pravděpodobně chce docílit toho, aby mohla bez veřejné pozornosti spalovat minimálně šest let nebezpečný odpad. Ten si nechala za státní peníze v rámci ekologické zakázky za 2,6 miliardy korun přivézt z Ostravy na skládku Celio u Litvínova.

Nasvědčuje tomu aktivita, kterou manažeři cementárny v těchto dnech projevují. V Mostě na zasedání Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje vystoupil generální ředitel Lafarge Cement Ivan Mareš a přesvědčoval, že spalování upravených ropných kalů neškodí (Deník psal 26.3.). „Bereme na vědomí, že to, co se děje v cementárně, není nic škodlivého,“ pronesl europoslanec a odborář Richard Falbr (ČSSD).

Avšak lékaři, jako například Hassan Mezian z litoměřické ČSSD, upozorňují na zdravotní rizika. „Cementárna znečišťovatelem je. I malé množství zdraví škodlivých látek může při opakovaném působení na člověka či v kombinaci s jinými látkami působit jako příčina vzniku rakoviny či alergií.“

Podle informací Deníku čížkovická cementárna v těchto týdnech poslala několika obcím po 50 tisících korunách jako sponzorský příspěvek, například Vchynicím. „To, že jsem se zdržela (nehlasovala pro usnesení, že Integro nesouhlasí se spalováním kalů pozn. red.) s tím nesouvisí. Jsem akademicky vzdělaný člověk, na shledanou,“ zavěsila starostka Jana Chládková, aniž by dostala jakoukoliv konkrétní otázku.

Nově peníze míří i do Lovosic. „Město přišlo s projekty, které svým obsahem zapadají do naší vize o spolupráci s okolními městy a obcemi. Po pečlivém zvážení jsme se rozhodli, že podpoříme dva projekty,“ sdělila na dotaz Deníku mluvčí cementárny Milena Hucanová. Cementárna jedná i s litoměřickými politiky.