Hotovo mělo být v ulici Kpt. Nálepky, při rekonstrukci na dohled od centra Podbořan za 4,1 milionu korun, už loni v listopadu. Nakonec ale bylo až letos v dubnu. Práce se výrazně protáhly, firma Skanska totiž začala s opravou lokality pozdě.

Radnice v Podbořanech proto uplatnila sankce, společnost zpoždění uznala a už poslala do městské kasy zpět téměř půl milionu. V ulici budou ještě probíhat drobné opravy, radnice některé práce reklamovala, chce také dobudovat stání pro kontejnery.

„Firma zpoždění při opravě ulice Kpt. Nálepky uznala, už je to vyřešeno, peníze už nám poslali zpět na účet," informoval Deník Radek Reindl, starosta Podbořan.

Firma přetáhla o čtyři měsíce

Firma Skanska v Podbořanech přetáhla termín o více než čtyři měsíce. „V souladu se smlouvou jsme po společnosti za zpoždění vymáhali sankce. Penále jsme vyčíslili na zhruba 460 tisíc korun," pokračoval Reindl.

Firma Skanska v Podbořanech přetáhla termín o více než čtyři měsíce. V dubnu rekonstruovanou lokalitu předala městu. Je hotovo, tedy téměř.
V ulici se ještě bude pracovat. Radnice totiž některé věci reklamovala, například některé obrubníky nebo zpevněné plochy. „Reklamovali jsme ještě několik závad, postupně budou řešeny a odstraněny," ujišťuje Milan Ohanka, vedoucí odboru investic na podbořanské radnici, že město si kvalitu prací pohlídá.

Kontejnerová stání budou do konce roku

V ulici se bude ještě také pracovat na stání pro popelnice. Vedení radnice slíbilo, že sice nové kontejnerové stání nebylo součástí rekonstrukce, vypadlo totiž z původních plánů, že ho ale nechá dobudovat hned poté. „Kontejnerové stání určitě dobudujeme v příštích měsících," slibuje Milan Ohanka. V ulici tak vznikne nové stání na směsný, ale i tříděný odpad. Hotové by mělo být do konce roku.

Rekonstrukce ulice za čtyři miliony korun

Konečně by se tak měla uzavřít rekonstrukce ulice Kpt. Nálepky, která dlouhá léta v Podbořanech vzbuzovala emoce. Ulice se začala po několika letech dohadů a průtahů opravovat až loni, rozpočet rekonstrukce byl 4,1 milionu. Nové jsou chodníky, mobiliář, vznikla nová parkovací místa.

O proměně lokality v centru se v Podbořanech diskutovalo už od roku 2009. Jenže, rekonstrukce měla příznivce, ale i odpůrce, plány budily vášně. Na radnici přišlo několik petic, které žádaly obnovu, ale také několik, které ji odmítaly. Padala různá nařčení, radnice je odmítala a připomínala, že většina lidí opravy chce. Komplikace byly také se získáním stavebního povolení, kvůli různým odvoláním trvalo nezvykle dlouho, než ho radnice získala.
Vedení Podbořan nakonec udělalo v lokalitě anketu, která měla definitivně rozhodnout, zda si lidé opravy přejí nebo ne. V hlasování se většina vyslovila pro rekonstrukci, a tak byla loni spuštěna.

Problémy ale nezmizely ani po spuštění rekonstrukce. Původní termín dokončení se z listopadu 2015 nakonec posunul až do dubna 2016.

Město na průtahy upozorňovalo

Podbořanská radnice firmu Skanska na zpoždění několikrát upozorňovala, společnost ve vyjádření pro město argumentovala technickými problémy, potížemi s mechanizací a subdodavatelem, poté byly špatné klimatické podmínky.


Vedení města to ale nepřijalo, uplatnilo sankce a firma nakonec zaplatila penále. „Průtahy s dokončením se nám samozřejmě nelíbí. Společnost jsme na podzim na zpoždění upozorňovali, říkali jsme, že se nám nelíbí podle nás příliš pomalý průběh prací," upozorňoval už loni na příliš pomalý průběh rekonstrukce podbořanský starosta Reindl.

Lidé si na pomalé práce stěžovali

Zpoždění se samozřejmě nelíbilo ani veřejnosti, lidé si na něj ztěžovali. Například na jednání zastupitelů byly promítány fotografie od veřejnosti, jak se pracovalo pomalu nebo vůbec. Zpočátku se totiž takřka vůbec neopravovalo, až později se práce rozběhly.

„Začít se mohlo určitě dříve. Několik týdnů se tam ze začátku skoro nic nedělo, vůbec se nepracovalo. Teprve o dost později se to rozeběhlo," myslí si například Milan Šíma. „Dlouho se nepracovalo. Pak to začalo velmi pomalu, jeden bagr, šlo to zpočátku hodně pomalu. Pak už se to rozjelo, až v závěru začali hodně pospíchat, ale stejně to nestihli," řekl také Pavel Šrut.