Nejvyšší soud (NS) přezkoumá případ vraždy novorozence v Podbořanech. Matka, která si má odpykat 15 let ve vězení, podala dovolání, které soud spolu se spisem obdržel před několika dny.

Žena se v minulosti hájila tvrzením, že o svém třetím těhotenství nevěděla a porod ji překvapil, což ale znalci označili za nemožné.
NS vyřizuje dovolání v trestních kauzách v průměru za 40 dní. Většinu jich odmítá. Dovolání nemá odkladný účinek.
Podle verdiktu žena tajila své těhotenství před manželem i známými. Neabsolvovala gynekologické prohlídky a v noci na 7. prosince 2013 porodila ve vaně životaschopného chlapečka. Manžel spal ve vedlejší místnosti.

Novorozence vyhodila v tašce

Novorozence podle pravomocného verdiktu zabalila do ručníku a deky, kterou pak vložila do silonové tašky. Dopoledne ji odnesla do venkovního kontejneru na komunální odpad. Tělíčko dítěte, které zemřelo na otok mozku a plic v důsledku podchlazení, objevili o den později dva muži.

Důvod nikdy neřekla

Žena u soudů nevypovídala. Policistům dříve tvrdila, že o těhotenství nevěděla a porodní bolesti považovala za menstruaci. Proč se dítěte zbavila, nikdy neřekla.

Znalci dospěli k závěru, že žena o svém těhotenství musela vědět – jednak to nebylo poprvé, co byla v jiném stavu, jednak se dítě v těle matky hýbalo. Podle nich porod proběhl normálně a žena netrpí žádnou poruchou.

Krajský soud v Ústí nad Labem ženě původně uložil 17 let vězení. Vrchní soud v Praze verdikt o dva roky zmírnil.