Přetékající popelnice, nepořádek okolo, rozlétané papíry, plasty, zapáchající domovní odpad v pytlích vyskládaných vedle, nevzhledné řady kontejnerů. Také se vám podobné „výhledy" vůbec nelíbí? Receptem mohou být podzemní kontejnery. V řadě měst už se osvědčily a nepořádek mizí. Jenže… Je to řešení finančně nákladné a náročné také na prostor pod zemí, kvůli inženýrským sítím, i nad ní, kvůli parkování vozidla, které je „vybírá". Navíc některé lidi nedonutí dát odpadky na správné místo ani podzemní kontejnery, říkají oponenti tohoto řešení.

V regionu jsou také proto popelnice pod zemí zatím hudbou budoucnosti, i když v Lounech a Žatci už o nich uvažují, zpracovávají se projekty. Ale prozatím jen na několika málo vybraných místech, na zkoušku, a ještě se ani neví, kdy budou budovány. Vše je prozatím ve stádiu úvah. Snad příští rok, doufají v Lounech, také Žatec čeká na dotace.

Otázka financí

„Nepořádek u popelnic je hrozný. Lidé jsou, slušně řečeno, velmi nepořádní. Navíc si platí malé popelnice nebo malý počet vyvážení, aby ušetřili, a pak to házejí okolo. Podzemní popelnice bych proto uvítala, myslím, že by lidi donutily házet odpad dovnitř. Už by nešlo házet to okolo, opřít to někde. Když budou dostatečně velké, neměl by být problém, že tam nebude místo," myslí si o myšlence podzemních kontejnerů například Deníkem oslovená Iveta Patáková. „Určitě jsem pro, ty řady popelnic všude mě štvou, není to pěkné" říká Pavlína Valentová.

Najdou se ale i lidé, kterým se projekt nezamlouvá. Myslí si, že je příliš nákladný a lidi nepřiměje házet odpad, kam patří. „Je to strašně drahé. Peníze jsou více potřeba jinde, například na opravy. Navíc, lidi stejně odpad budou házet vedle, spíš by to chtělo, aby strážníci více hlídali, kam se co hází, odkládá," myslí si například Milan Horák.

Louny vybírají místa

Litoměřice, Náchod, Jihlava, Plzeň, Hradec Králové, Písek, Havlíčkův Brod, Prachatice, Vimperk, Kolín… Tam všude už začali podzemní kontejnery budovat, hlavně v centrech měst, někde ale, plánují to například v Litoměřicích, i na sídlištích, kde přetékající odpad zpravidla tíží lidi nejvíce. Zkoušejí, někde více, někde s tím teprve začínají, zkušenosti jsou ale většinou prozatím dobré.

A co města okresu Louny? Žatec a Louny plánují, chtějí vyzkoušet, Podbořany a Postoloprty se do nákladného projektu pouštět zatím nebudou.

Vedení lounské radnice o projektu podzemních kontejnerů podle slov starosty Radovana Šabaty uvažuje, zabývá se tím komise pro životní prostředí. „Vytipovali jsme několik lokalit, kde by tato místa mohla vzniknout. Protože víme, že na realizaci bude možné čerpat dotaci, chceme v první fázi urychleně provést výběr dvou míst a nechat zpravovat projektovou dokumentaci," popsal starosta stav přípravných prací v Lounech.

Bude se jednat pravděpodobně o dvě lokality v centru města, které budou fungovat jako zkušební. „U sídlišť je nutné prověřit nejen sítě, ale i dopravu a další věci. Pravděpodobně tedy půjde o místa ve středu města. Na prvních dvou stanovištích chceme ověřit jejich funkčnost, zkusit, jak se osvědčí," pokračuje Radovan Šabata.

Zcela běžný obrázek kontejnerů na separovaný odpad v Lounech. Líbí se vám takové prostředí?

Zcela běžný obrázek kontejnerů na separovaný odpad v Lounech. Líbí se vám takové prostředí? Foto: Deník/Zdeněk Plachý

A kdy by se v Lounech mohl první podzemní kontejner objevit? Zatím se přesně neví, chtějí co nejdříve. „Rádi bychom alespoň jedno stanoviště vybudovali už v příštím roce. Odhad veškerých nákladů je zhruba jeden milion korun," uvedl lounský starosta. Právě proto, že je projekt hodně nákladný, se podzemní kontejnery rozšiřují jen pomalu. Města váhají. „O výraznějším rozšíření podzemních kontejnerů můžeme uvažovat až po ověření, jak budou fungovat. Nejedná se o levnou záležitost," dodal pro Deník Radovan Šabata.

V Žatci požádají o dotaci

Také v Žatci jsou zatím ve fázi úvah, i tam chtějí podzemní popelnice zkoušet nejdříve v centru na několika místech. Například hned za radnicí, kde je nevzhledná řada kontejnerů a občas „přetékají" a nevytvářejí tak vůbec dobrou vizitku radnici. „O možnosti vybudování podzemních kontejnerů se bavíme už delší dobu. Poslední rok se na tom pracuje intenzivněji, chceme zažádat o dotaci na jejich pořízení v několika lokalitách v Žatci," informovala Deník Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

Bez dotací se ani v Žatci budovat nebude. „Vybudování podzemních kontejnerů je finančně hodně náročné, počítáme zhruba od 580 do 650 tisíc na jedno stání, podle použité technologie, velikosti kontejneru a dalších věcí. Právě proto budeme žádat o dotaci, jinak by to městský rozpočet příliš zatížilo," vysvětluje Hamousová. A kdy? „Rádi bychom co nejdříve, ale jsme závislí na získání dotace," neřekli ani v Žatci konkrétní termín.

Zkoušet se bude v centrech

Lokalit, kde by podzemní kontejnery mohly v začátku projektu být, je v Žatci několik. Hlavně ale také v centru města, sídliště zatím v plánu nejsou. „Máme vytipovaných několik lokalit, například v městské památkové rezervaci, určitě za radnicí, možné je to u synagogy. Nebo také v Poděbradově ulici nebo v Lučanské. Značně omezeni jsme vedením sítí, někde se dají kontejnery umístit pod trávník, někde by se dalo využít rekonstrukcí ulic," uvedla žatecká starostka.

„Na sídlištích zatím o této možnosti neuvažujeme. Je to hodně nákladné, v centru nás to více tíží, proto zatím upřednostníme střed města. Navíc na sídlištích nemůžeme zaručit, protože tubusy jsou užší a například krabice je nutné nařezat, že by se odpad nepovaloval stejně mimo. Ale uvidíme, jak se osvědčí kontejnery v centru a v budoucnu je pak možné rozšíření i na sídliště. Uvidíme, jaký budou mít lidé zájem, jak se celý projekt osvědčí," dodala Zdeňka Hamousová. Nevýhodou podle ní je fakt, že u kontejnerových stání může být problém s parkováním. Protože u popelnic je nutné nechat volná místa pro auto, které je bude „vybírat".

Menší města o změně neuvažují

Pro menší města, Podbořany a Postoloprty, je systém podle vedení radnic příliš nákladný. „Je to sympatický systém, ale dost drahý. Navíc sám o sobě nezaručuje, že to lidé nebudou dávat mimo. Zatím o zavedení podzemních kontejnerů neuvažujeme," odpověděl Deníku Martin Gutzer, tajemník podbořanské radnice.

„Tato myšlenka se mi líbí, i když sama nepořádek neodstraní. Přemýšleli jsme o tom, ale zatím to není aktuální. Pro naše město je to příliš nákladné," uvedl také Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

A pro pořádek na závěr… Důležité je upozornit, že za rozházený směsný odpad a nepořádek u popelnic v drtivé většině nemohou radnice, ty se jen snaží odstraňovat následky. Velikost nádob a četnost vyvážení si totiž určují majitelé nemovitostí nebo sdružení vlastníků bytů. A ti se často snaží ušetřit, svozy jsou méně časté, a proto se odpad hromadí. Podzemní kontejnery by mohly pomoci tedy také v tom, že by nešlo objednávat pro panelové domy „menší" nádoby.

Další celkem běžný pohled na kontejnerové stání na jednom z velkých lounských sídlišť. Častější vyvážení by si musela objednat společenství vlastníků okolních nemovitostí

Další celkem běžný pohled na kontejnerové stání na jednom z velkých lounských sídlišť. Častější vyvážení by si musela objednat společenství vlastníků okolních nemovitostí. Foto: Deník/Zdeněk Plachý