Brány veletrhu se otevírají už tento pátek a budou otevřeny až do 19. září. „Minulý pátek vyhodnotila odborná porota vedená architektem Davidem Vávrou okrasné zahrady přihlášené do 3. ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada. Letos se o ceny uchází 12 zahrad. Autoři měli na realizaci půl roku času, ale většina je připravila v zadní části areálu během posledních dvou týdnů.

Komise vybrala do užšího finále pět návrhů, z něho vyšel vítězně projekt zahradního architekta Maxima Turby nazvaný Zahrada s pokojíčkem, bambusy a objektem, která pojí odpočinek rodičů s aktivním zapojením vynalézavých dětí všude kolem nich. Na 2. místě skončil Jakub Cigler, společnost Architekti, a na 3. místě Filip Zikmund z Garde Art," uvedla Michaela Mokrá, manažerka obchodu společnosti Zahrada Čech.

Autoři zahrad využili opět řadu netradičních prvků, odpovídají tomu i originální názvy, jako je Díra v plotě, Krokodýl a chobotnice nebo Před pikolou za pikolou. Do soutěže se zapojili i zahradní architekti či firmy zabývající se realizací zahrad z Litoměřicka, jako je Jan Zasadil z firmy Zahrada na balkoně, Gabriel s. r. o. či Gardenlione s. r. o. Vítěz si polepší o hotovost a dvě vstupenky na zahradnickou show 2016 v Londýně. Okrasné zahrady můžou hodnotit během veletrhu i návštěvníci veletrhu.

Pořadatelé se návštěvníkům předem omlouvají, ale v důsledku sucha a neúrody hub byla zrušena jejich výstava s poradnou. Patro pavilonu G tak zůstane plně k dispozici včelařům. Ti připraví zajímavou expozici plnou osvěty s přičiněním SOU v Nasavrkách. V neděli 13. září se včelaři můžou vzdělávat na přednáškách v Modrém salonku od 10 hodin na téma Moderní způsoby včelaření a od 13.30 hodin Včelí produkty a apiterapie. Do 10. září si můžou návštěvníci koupit vstupenky za zvýhodněnou cenu v Informačním centru na Mírovém náměstí.