„Většina škol bere bez přijímaček, letos se dělal pilotní ročník jednotných přijímacích zkoušek, byl to ale test z obecných studijních předpokladů. Teď je poprvé doporučeno uskutečnit přijímací zkoušky z českého jazyka a z matematiky," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Do všech čtyřletých oborů v denní formě vzdělávání zakončených maturitou by tak měly být zařazeny přijímací zkoušky z češtiny a matematiky. Výjimku tvoří umělecké obory, kde je součástí přijímacího řízení talentová zkouška.

Gymnázia

Přijímací zkoušky na krajská gymnázia by měly mít v celém regionu jednotné zadání, hodnotit by se měly podle jednotných kritérií.

„Každý test bude hodnocen 50 body, celkem bude možno získat 100 bodů. Podmínkou pro přijetí bude získání v součtu z obou testů nejméně 55 bodů ze 100 možných, přičemž hranice pro přijetí bude 25 bodů z českého jazyka a 25 bodů z matematiky," uvedla Hanáčková.

V ostatních školách bude nastavení kritérií záviset na jednotlivých ředitelích.

Krok má přispět ke zkvalitnění vzdělávání.

„První předpoklad je, že aspoň na některé školy nebude brán každý, budou to školy, kde musíme držet určitou úroveň. A ta se dá držet jen tím, že budou přijímací zkoušky, určité podmínky, které pokud děti nesplní, nemohou na ni nastoupit," uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Doporučení

Kraj ředitelům svých středních škol konání zkoušek nenařizuje, ale doporučuje.

„Vycházíme z toho, že zřizovatelem těchto škol je Ústecký kraj, takže by ředitelé měli aspoň v tomto respektovat doporučení svého zřizovatele," dodal hejtman.

„Osobně si myslím, že by zájmem každého ředitele měla být kvalita výuky, přijímací řízení jsou prvním stupněm k tomu, aby se kvalita na středních školách zlepšila," doplnil jeho náměstek Stanislav Rybák (KSČM).

Předpokládané finanční náklady pro rok 2014 na zajištění všech činností spojených s realizací přijímacích zkoušek činí podle Magdaleny Hanáčkové zhruba 500 000 korun bez DPH.