Jednání s německými úřady je pro většinu Čechů stresující, především kvůli jazykové bariéře. Obzvlášť, pokud jde o policii nebo soudy, 
u kterých se jedná o odškodnění pro oběti nebo tresty pro zločince. Pomoci překonat problémy pomáhá poradna EBS v Pirně a v Děčíně.

Pomoc obětem 
i zločincům

Evropská poradna pro trestně stíhané osoby a oběti trestných činů funguje na obou stranách hranice již několik let.

„Poradna EBS Dresden poskytuje důvěrné a bezplatné poradenství a péči pro české občany, kteří se v Sasku dopustili trestných činů. Stejné služby pak poskytujeme Němcům, kteří se dopustili trestné činnosti v Čechách. EBS Dresden poskytuje poradenství 
a péči pro německé a české oběti trestných činů," popisuje činnost poradny Martin Loukota.

Právě nejrůznější drobní zlodějíčci nebo zloději aut trápí česko – německé pohraničí dlouhodobě, před časem dokonce chtěli někteří němečtí starostové zatarasit silnice vedoucí mimo oficiální hraniční přechody. Tvrdili totiž, že po nich prchají lupiči i se svým lupem zpátky do České republiky.

Poradna EBS, která sídlí 
v Děčíně ve Zbrojnické ulici, spolupracuje s úřady na obou stranách hranice. V Čechách je to například Probační a mediační služba, do jejíhož projektu je EBS zapojena.

Nabídka pomoci je poměrně široká. Počínaje jednáním
s německými úřady, doprovodem v průběhu vazby a přípravou na propuštění až po přípravu na případné svědectví u soudu, které poskytnou lidé jako oběti zločinců. Do konce roku chce poradna začít nabízet takzvanou mediaci mezi zločinci a jejich oběťmi.

Jednou ze služeb jsou i žádosti o povolení splátkového kalendáře. Nezřídka totiž bývají lidé odsouzeni k peněžitému trestu. Pokud jej ale nezaplatí, musí nastoupit do vězení. Zpravidla počítají soudy s jedním dnem za deset euro neuhrazeného trestu.

Kromě rady 
i prevence

Poradna ale nechce pomáhat jen v případech, kdy už jsou lidé v kontaktu s policií nebo soudy. Jejím hlavním cílem je působit preventivně.

„Pokud budou věznění čeští občané mít kontakt se svými rodinami, úřady v ČR, pokud bude fungovat pomoc s hledáním práce po propuštění, bydlením nebo jednáním s úřady,  je na místě domněnka, že taková osoba se v budoucnu resocializuje a nebude dále páchat trestnou činnost," je přesvědčen Loukota.

Stejné služby pak poskytuje EBS i Němcům, kteří se dostanou do křížku se zákonem 
v České republice.

O služby poradny je přitom poměrně slušný zájem. Ročně je vyhledá více než dvě stě lidí, ať již uvězněných, stíhaných nebo odsouzených. Jen za první letošní kvartál pomohla EBS 66 klientům.

Poradna také navázala spolupráci mezi věznicí v Budyšíně a dětským domovem v Ústí nad Labem. Vězni pořádají sbírku, ze které je pak možné zaplatit volnočasové aktivity dětí z domova. V budoucnu se také počítá s tím, že se děti vydají na exkurzi do věznice, kde se budou moci poptat vězňů na život za mřížemi.

Případ ženy 
z Děčína
Mladá žena se s partou kamarádů pravidelně vydávala krást do Saska. Kromě jiného měla za sebou i několik vykradených aut. Po dopadení a odsouzení na sedm měsíců nepodmíněně a 50 hodin obecně prospěšných prací se obrátila na poradnu EBS 
s tím, zda by nebylo možné si uložené hodiny odpracovat 
v České republice. Lidé z poradny jí pomohli sepsat žádost na drážďanské státní zastupitelství, které jí nakonec umožnilo odpracovat obecně prospěšné práce v některé z českých humanitárních organizací. Po odpracování uložených padesáti hodin EBS zaslala potvrzení o splnění uloženého trestu do Drážďan. 
V současné době poradna pomáhá ženě dojednat splátkový kalendář. Soud jí totiž uložil také uhradit škodu a náklady řízení. Za to má odsouzená žena zaplatit přibližně 1 200 euro, tedy téměř 35 tisíc korun.