Finančně se na ní bude podílet Ústí nad Labem a Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK). „Jarní část deratizace proběhne ve třech etapách,“ uvedl vedoucí ústeckého odboru životního prostředí Jan Zadražil v oznámení.

V první etapě deratizátoři provedou základní ošetření přístupných kanálů a už známých potkaních nor. Během dalších etap bude následovat kontrola nástrah a jejich případné doplnění. Městský veterinář Karel Linzmayer upřesnil, že na každý cyklus likvidace potkanů, jarní a podzimní, mají celkem 175 tisíc korun. „Práce začnou oficiálně 3. dubna,“ vysvětloval Linzmayer.

„Trvat budou do 15. až 20. května. Otrava psů v podstatě nehrozí, jedině kdyby snad lidé při jejich venčení došli k nějaké noře, tak je nutné dát pozor, aby do ní nestrkali hlavu. Šikovný pes by se pak mohl k nástraze teoreticky dostat,“ pokračoval Linzmayer.

Znovu také připomněl, že nejlépe se potkanům daří tam, kde mají stálý přísun potravy a nemají přirozené nepřítele. „Nevhodné je proto splachovat zbytky potravin do toalety. Potkaní kolonie se také okamžitě nastěhují tam, kde zmizí kolonie toulavých koček, těch je tu kolem pěti až šesti stovek,“ dodal Linzmayer.

Výběrové řízení na pokládání nástrah proti potkanům letos vyhrála firma Myšáci z Krajkové u Habartova. Pracovat na pastech budou celkem dvě až tři party. Jednatel firmy Radek Pitra vysvětlil, že budou pokládat nástrahu Norat L.

„Což jsou vlastně bloky účinné látky, která po požití hlodavci přivodí naředění krve, řečeno zjednodušeně,“ popisoval Pitra. „Jsou lisované s parafínem, aby vydržely ve vlhku a například nezplesnivěly. Majitelé psů by měli dbát zvýšené opatrnosti při jejich venčení, pokud vědí, že jsou tu potkaní nory,“ varoval.


Kam se obracet?

Všechny podněty týkající se potkanů shromažďuje odbor životního prostředí magistrátu na telefonních číslech 475271706, 728622568, nebo na e-mailové adrese 
karel.linzmayer@mag-ul.cz