Město Louny odkoupí pozemek po zřícené pizzerii v tamní Hilbertově ulici. Za atraktivní místo, které je však už osm let jen památkově chráněnou „dírou" zarůstající vegetací, má zaplatit 700 tisíc korun. Ale to je jen začátek - nutné průzkumy a sanace místa si vyžádají z městské kasy další statisíce.

Zelenou podpisu smlouvy dali v pondělí 16. června zastupitelé. Podpora návrhu ale rozhodně nebyla jednohlasná. Někteří členové vedení města žádali ještě další snížení ceny. Za běžných podmínek by podle předložených informací stál pozemek o rozloze 623 metrů čtverečních bezmála jeden a čtvrt milionu, reálně prodejný by však zřejmě mohl být jen za cenu o čtvrtinu nižší, tedy zhruba 930 tisíc korun. To kvůli nutnosti ho sanovat a především provést průzkumy památkově chráněného místa.

Váhat by se nemuselo vyplatit

„Sedm set tisíc korun je moc. Jen památkový průzkum a zasypání sklepů, pokud nám to dovolí, o čemž vážně pochybuji, si vyžádá dalších přes čtyři sta tisíc. Měli bychom se i se sanací dostat na cenu obvyklou," uvedl zastupitel Stanislav Rybák a navrhl za pozemek nabídnout půl milionu korun. S tím ale většina kolegů nesouhlasila a takový návrh nepodpořila. Také s ohledem na informaci, že nynější majitelé jsou se sumou 700 tisíc korun srozuměni. Transakci by tak nemělo stát nic v cestě.

Odkryté sklepení neprospívá těsně sousedící synagoze. Že by se nemuselo vyplatit otálet připomenul starosta Radovan Šabata. „Zjistili jsme, že praskliny na zdech synagogy se zvětšují," varoval. S dalším argumentem pro koupi přispěchal i zastupitel Bohumír Roedl. Upozornil na fakt, že jde o velmi lukrativní pozemek v samotném centru Loun a město ho může později prodat.

Místo po bývalé pizzerii Vivaldi leží ladem od jara roku 2006, kdy se část objektu zřítila a následně musel být celý zbourán. Na sanaci však dosavadní majitel neměl prostředky a bez úspěchu se ho snažil řadu let prodat. Problém je v tom, že „díra" stále nese statut chráněné památky. Ministerstvo kultury ČR už před lety zamítlo žádosti o jeho sejmutí. Případný stavebník tak bude muset v městské památkové rezervaci zachovat hmotnost původní stavby, tedy dodržet původní rozměr a charakter budovy, která nesmí narušovat vzhled nejbližšího okolí.