„Jednalo se o pacienta ročník 1968, jehož zdravotní stav komplikovalo další dlouhodobé onemocnění. Laboratorní vyšetření následně potvrdilo výskyt viru H1N1," potvrdil včera Deníku Jiří Vondra z Krajské zdravotní, pod jejíž správu teplická nemocnice spadá.

Pokud máte například delší dobu horečky, je určitě na místě vyhledat lékaře a podrobit se léčení. Přecházení může mít v tomto případě fatální následky.

Kvůli zvýšenému výskytu akutních respiračních infekcí v teplickém regionu platí v nemocnici zákaz návštěv, který je nařízen pro všechna oddělení až do odvolání.

Úmrtí chronicky nemocného muže středního věku z Teplic, způsobené virem H1N1 tedy prasečí chřipkou, potvrdil včera Deníku i krajský hygienik Josef Trmal. „Případ stále šetříme. V danou chvíli jde o druhé prokázané úmrtí na prasečí chřipku v kraji," sdělil Josef Trmal ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. Hygienik i nadále nabádá na zvýšenou opatrnost před letošní chřipkovou vlnou.

Aktuální zdravotní stav muže, který ve středu v Teplicích viru podlehl, byl natolik vážný, že po resuscitaci a převozu do teplické nemocnice nedovoloval už převoz na vyšší oddělení do Ústí. Nebyl to ani první pacient, kterého v nemocnici s podezřením na smrtící virus přijali. U druhého se ale naštěstí, jak včera Deníku potvrdil Jiří Vondra z Krajské zdravotní, onemocnění tohoto typu nepotvrdilo.

Počet běžných chřipkových onemocnění v Ústeckém kraji se za poslední týden zvýšil. Je tu už přes deset tisíc nemocných, což oproti předešlému týdnu představuje nárůst o 5,5 procenta. V jednotlivých okresech je nárůst případů onemocnění nerovnoměrný. Osm pacientů nakažených konkrétně virem H1N1 leží po převozu z okresů na specializovaném oddělení v ústecké nemocnici.(KOS,PEM)

Víte, jak se bránit chřipce?

Obecné rady, které lze najít na internetu jsou takové, že si máte dopřát především dostatek spánku. Zvyšte příjem vitamínů a pijte dostatek tekutin. Při kašlání si přikryjte ústa i nos kapesníkem a ten po použití hoďte do koše. Pak si znovu umyjte ruce.

A jakou prevenci máte vy?

Karel z Teplic: Nechodím do kina, nejezdím trolejbusem. Nakupovat chodím těsně před zavíračkou, když tam nejsou už tolik lidi. Prostě se vyhýbám místům, kde mě můžou nakazit.

Miluška z Oseka: Snažím se jíst hodně ovoce. Je to podle mě lepší, než kupovat v lékárně nějaké vitamínové prášky.

Kamila z Prosetic: Manžel to řeší slivovicí. Já osobně té prevenci moc nedám. Prostě když cítím, že mi je zima a nebo mě bolí hlava, zalezu do postele.

Orniko: Hlavně se pořádně oblékejte. Když vidím některé ty mladé holky… (fcb)