Královské město Kadaň je dnešní poslední zastávkou na prezidentské cestě Ústeckém krajem. A místní mají možnost nejen vidět Miloše Zemana na vlastní oči, ale také se ho zeptat na to, co je zajímá.

Na besedu přijďte raději dřív

Hlavním bodem programu je totiž beseda s občany. Ty prezident Zeman pořádá při svých cestách pravidelně. V Kadani se koná ve velkém sále Kulturního domu Střelnice, začátek je ve 13.25 hodin. Na setkání s hlavou státu však budou platit zvýšená bezpečnostní opatření, pořadatelé proti žádají zájemce, aby se dostavili do sálu o třicet minut dříve.

Beseda bude trvat zhruba půl hodiny, tedy do dvou hodin. V jejím závěru se prezident podepíše do pamětní knihy města, dekoruje prapor Kadaně pamětní stuhou a na oplátku dostane od starosty města dar.

Gulášovka, candát, košer víno

Miloš Zeman přijede do Kadaně už kolem jedné hodiny, nejprve se setká s představiteli města a řediteli příspěvkových organizací. Po besedě s veřejností má na programu také rozhovory s několika médii a poté tiskovou konferenci. Mezitím se však prezident se svým doprovodem stihne samozřejmě naobědvat, a to přímo v v Restauraci Střelnice.

Co bude mít? Nečekejte žádné výstřelky. Jako přípitek sekt, pak gulášová polévka a grilovaný candát na zelenině. Jako dezert pak borůvkový koláč a coby aperitiv regionální košer víno z Chrámců. Konkrétně Rulandské šedé, ročník 2007. To jediné restaurace v nabídce nemá, jinak jde o standardní menu z jídelního lístku. „Žádné zvláštnosti po nás hrad nepožadoval, vlastně naopak. Chtěli klasická česká jídla, což je přesně naše zaměření, " říká Tomáš Riliak, provozovatel restaurace.

Obsluha restaurace je na hvězdné hosty zvyklá, často tu večeří třeba herci, když v Kadani hostují se svými představeními. Ani českého prezidenta tu nebudou mít poprvé. „Ještě jako číšník jsem tu obsluhoval prezidenta Klause," vzpomíná s úsměvem Tomáš Riliak.

Svou návštěvu Kadaně a tím pádem i Ústeckého kraje by měl prezident Miloš Zeman ukončit kolem páté hodiny odpolední.