„My doma alkohol moc nepijeme, takže nemáme zásoby. Ale já ráda peču a třeba Tuzemák přidávám do těsta na buchty. Na víkend máme připravenou velkou oslavu. Místo abych si pro láhev Tuzemáku zašla do krámu a koupila si jí, se teď ptám po známých, jestli jí někdo nemá doma a nepůjčil mi ji, že mu jí buď zaplatím nebo po prohibici vrátím," řekla Ústečanka.

„Připomíná mi to jarní aféru s chybějícími vajíčky v obchodech, kdy jsme před Velikonoci pro ně jezdili za hranice do Německa. Jestli bude prohibice trvat dlouho nezbude mám opět nic jiného. Místo plat vajíček budeme vozit láhve alkoholu," dodala Jana Málková.

Několikadenní celorepublikový zákaz tvrdého alkoholu povolal k nevšedním kontrolám strážníky a policisty. Například městská policie v Ústí nad Labem se kromě dohledu na dodržování prohibice u stánkového prodeje, zaměřila také na bezdomovce.

Zástupce ředitele ústeckých strážníků Jan Novotný uvedl, že bezdomovci žijí na odlehlých místech, kde jim chybí elektrický proud a tudíž sledování televize nebo poslech rádia je vyloučen. „Právě tato skupina  lidí se stává nejohroženější skupinou obyvatel a to i z toho důvodu, že si často  hledají obživu  v popelnicích nebo kontejnerech na odpadky, kam ostatní lidé ze strachu před možnou otravou,  mohou odkládat  své zásoby alkoholu. Bezdomovci se mezi sebou  znají, tak se ptáme, jestli o sobě vědí. Chceme vyloučit, že by někdo ležel někde v odlehlém místě s otravou metylalkoholem," řekl Novotný.

Mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová uvedla, že za týden na Ústecku zaznamenali tři případy nedodržování prohibice.

Co říká slovník?

Prohibice: Znamená zákaz, zabránění někomu nebo něčemu. Obvykle se prohibicí myslí absolutní zákaz produkce a distribuce alkoholu z bezpečnostních, náboženských nebo jiných důvodů.