Ilustrační foto.S blížícím se termínem voleb na Děčínsku přituhuje. Lídrovi opoziční kandidátky někdo propíchal gumy, v Rumburku pak kandidát sdružení Rumburáci.cz rozdával vstupenky na koncert Michala Davida.

Propíchané gumy
 v Benešově

Nepříjemné překvapení zažil o uplynulém víkendu lídr kandidátky sdružení Koalice PRO!Benešov Filip Ušák. Když v neděli ráno přišel ke svému autu, našel všechny gumy propíchané. On sám to přisuzuje blížícím se volbám.

„Když na mne někdo podá trestní oznámení, tak to překousnu. Stejně jako to, když
o mně někdo šíří lži. Tohle je ale moc," říká Ušák.
Ten si své auto zaparkoval 
u benešovského koupaliště. Od něj již ale neodjel.

Ušák poprvé zasedl do městského zastupitelstva po volbách před čtyřmi lety a stal se hlasitým kritikem poměrů ve městě. Nejvíce připomínek má po celé volební období k městskému právníkovi Milanu Špičkovi. Jeho smlouvu několikrát navrhoval vypovědět, vždy ale neúspěšně. Zajímal se také o některé soudní spory města nebo Benešovskou teplárenskou. Ta dodává teplo a teplou vodu na benešovské sídliště.

O tom, kdo by za propíchnutými pneumatikami mohl být, nechce spekulovat.

„Je to pro mne o to větší motivace," dodává opoziční zastupitel s tím, že incident nebude řešit prostřednictvím policie. V Benešově totiž nejsou policejní kamery, které by mohly pachatele natočit.

Na Davida zadarmo

Minulý týden se konala 
v Rumburku jedna z největších kulturních akcí pod uzavřenou střechou za mnoho posledních let. Na tamní zimní stadion totiž přijel i se svou kapelou zpěvák a skladatel Michal David.

Ilustrační foto.Na tom by nebylo nic divného. Michal David objíždí prakticky celou republiku 
a pravidelně bývá na jeho koncertech plno.
Podle informací Děčínského deníku ale chodili na koncertě pořadatelé v trikách politického hnutí Rumburáků.cz. Lidé navíc měli možnost získat vstupenky na jeho koncert zdarma.

Do jejich rozdávání se totiž pustil jeden z kandidátů sdružení Rumburáci.cz, lékař Josef Kořínek.

„Důvodem nebyl ani můj osobní prospěch a pověst, ani propagace Rumburáků, za které kandiduji, mimochodem na nevolitelném 11. místě. Takovýchto aktivit a darů jsem již v minulosti udělal mnoho – nikdy jsem se s tím nechlubil," napsal na facebook Děčínského deníku Josef Kořínek.

Ten podle svých slov nakoupil rovnou stovku lístků na čtvrteční koncert na zimním stadionu v hodnotě 35 tisíc korun. Kromě Josefa Kořínka za sdružení Rumburáci.cz kandiduje jako jednička Miloslav Kucer, manžel pořadatelky koncertu.

Kořínek navíc údajně žije 
s Martinou Kučerovou, která je na kandidátce Rumburáků na druhém, tedy volitelném, místě.

„Nestojím o popularitu. 
K tomu, abych nakoupil a rozdal lístky na koncert, mě vedl pocit solidarity a občanské sounáležitosti s lidmi, s nimiž sdílím místo, ve kterém žiju,
a kteří tak jsou součástí i mého života," dodává Kořínek 
s tím, že něco takového může udělat kdokoliv a kdykoliv.

V Rumburku si ale kandidující partaje a sdružení dělají i naschvály.  Kvůli nedohodě mezi dvěma subjekty vynechá Rumburk při své předvolební návštěvě premiér Bohuslav Sobotka. Jenže náměstí má zamluvené místostarosta Darek Šváb. Ten se ale se sociální demokracií, za kterou čtyři volební období působil ve vedení radnice, na uvolnění náměstí nedohodl.

„Setkání s premiérem jsem bohužel musel kvůli časovému tlaku odvolat. Bylo totiž nutné do určitého data nahlásit termín do Lidového domu," vysvětluje senátor Jaroslav Sykáček, který bude příští týden svůj mandát obhajovat.

Premiér tak během předvolebního mini turné po Děčínsku navštíví jen Šluknov, Varnsdorf a Děčín.

Ilustrační fotoProblémy před volbami mají i na sousedním Teplicku. 
V Krupce se, stejně jako před čtyřmi lety, objevují informace o uplácení voličů.  Minulé volby se zde opakovaly třikrát. Uplácet se má i v Bílině.

V Bílině mají nabízet 300 korun za konkrétní hlasy při volbách. Údajné uplácení voličů už prověřuje policie, jak potvrdil mluvčí Daniel Vítek: „Na základě informací, které byly zveřejněny ohledně údajného ‚kupčení' s volebními hlasy v Bílině, bude policie prověřovat, zda mají uvedené skutečnosti reálný podklad, 
a zároveň, zda v této souvislosti nedošlo ke spáchání protiprávního jednání," řekl.

Objevují se informace, že má jít o hlasy pro konkrétní lidi ze strany Bílinští sociální demokraté. Lídr BSD a místostarosta Bíliny Zdeněk Rendl to ale už v médiích označil za „lži a pomluvy politických konkurentů, kteří se snaží jeho stranu očerňovat podobnými nepravdivými nařčeními".

O tom, co mohou způsobit informace okolo možného uplácení voličů, by mohli hovořit v Krupce, kde před čtyřmi lety museli dokonce neuznané první volby opakovat.

A město zatím bez vedení „stálo". Místní zájmové organizace čekaly na peníze, o kterých neměl kdo rozhodnout. Jejich existence tak mohla být ohrožena.

A právě tomu se letos při volbách chtějí ve městě vyhnout a vše dělat transparentně.

Kvůli obavám s kupčení 
s hlasy by měly být posíleny 
v ulicích města posíleny hlídky nejen městské, ale i republikové policie.

Z prohlášení doktora Kořínka
Důvodem nebyl ani můj osobní prospěch a pověst, ani propagace Rumburáků, za které kandiduji (mimochodem na nevolitelném 11. místě). Takovýchto aktivit a darů jsem již v minulosti udělal mnoho – nikdy jsem se 
s tím nechlubil. Nestojím o popularitu. K tomu, abych nakoupil a rozdal lístky na koncert, mě vedl pocit solidarity a občanské sounáležitosti s lidmi, s nimiž sdílím místo, ve kterém žiju, 
a kteří tak jsou součástí i mého života. (…) Nikomu nic nebrání 
v tom, aby se ke svému okolí choval stejně zodpovědně. A nemusí se o tom ani mluvit – nebo může, jak je vám libo. Je to ale vlastně jedno, důležité je to, že tak budou lidé činit.