Nemoc se nevyhnula ani Domovu sociálních služeb Háj a Nová Ves v Háji u Duchcova. „Spalničky měli dva klienti našeho domova a dvě pracovnice. Nechci to zakřiknout, ale vše už je v pořádku," řekl Oldřich Malý, ředitel Domovů sociálních služeb Háj a Nová Ves.

Z kraje března evidovali hygienici na sedmdesát případů spalniček v Ústeckém kraji. Teď už je to zhruba 250 lidí. Ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal řekl, že jde o epidemii.

Virové infekční onemocnění přivezl turista z Indie. „Počty onemocnění rostou. Nejde o druhou vlnu, ale o pokračování té první. Ve větším ohrožení jsou klienti sociálních ústavů, kteří vzhledem ke svým zdravotním problémům neprošli řádným očkováním," sdělil Trmal.

Méně ohrožené jsou podle Trmala malé děti. Ty dostávají dvě očkovací dávky. Nejvíce ohroženi jsou naopak lidé narození v letech 1970 až 1980, kteří byli jen jednou očkovaní. „Právě v této věkové skupině je i nejvíce nemocných," doplnil krajský hygienik Josef Trmal.

V Ústeckém kraji se běžně objeví jeden až dva případy spalniček za rok, v celém Česku je to 10 až 20 případů. Onemocnění provází typická vyrážka, která se vyskytuje po celém těle. Nákaza se šíří kapénkami.

Česká republika patří mezi státy, které očkují proti této nemoci zdarma. Povinně se očkuje už v dětství. Ale aby očkování spolehlivě chránilo, musí každé z dětí dostat dvě dávky.

„Dospělí, kteří nemají očkování v pořádku, si bohužel musí vakcínu vyžádat a zaplatit." Jedna vakcína stojí 600 až 700 korun. „To platí i pro cestující do zahraničí," pokračoval šéf ústeckých hygieniků.

V České republice se spalničky jinak objevují zřídkakdy. Nákazu k nám nejčastěji přivezou cizinci.