Nepořádek, výkaly na ulici, ničení majetku i špatná péče o děti. To je jen krátký výčet problémů, na které upozorňují obyvatelé ulic Svádovská, Růžová a Na Břehu v Krásném Březně. Téměř čtyřicítka místních lidí podepsala stížnost na romské obyvatele bydlící v jednom ze zdejších domů v ulici Svádovská.

Starostka je otřesená

„Nepřizpůsobiví se o své děti nestarají. Ty se bez dozoru potulují po silnici a dělají zde nepořádek. Rodiče o ně nejeví absolutně žádný zájem a při sebemenší kritice z naší strany nám vulgárně nadávají," píší obyvatelé v dopise, který má redakce k dispozici.

Děti podle vyjádření podepsaných občanů nemají základní hygienické návyky. Údajně ničí i zaparkovaná auta. „Také týrají psy a celkově se chovají jako zvířata," doplňují obyvatelé.

Starostka Neštěmic Yveta Tomková je situací otřesena.

„Je absolutně nepřípustné, aby zdejší starousedlíky šikanovali a napadali nájemníci zmíněného objektu. Podle mých informací by už nepřizpůsobiví měli být vystěhováni. Současně s tím spouštíme rozsáhlé kontroly všech bytových domů za součinnosti policie, úřadu práce i sociálních pracovnic. Vyhlašujeme nulovou toleranci. Podobné majitele, kteří si sem sestěhují koho chtějí, pobírají vysoké nájmy a o nic se nestarají, tolerovat nebudeme, máme toho plné zuby," reagovala Tomková.

Vlna kontrol na ubytovnách

Magistrát v úterý zahájil další vlnu kontrol ústeckých ubytoven, konkrétně na Klíši. „Zaměříme se na to, zda majitelé odstranili veškeré nedostatky z minula, a i na samotné nájemníky. Spolupracujeme s hasiči, policií, hygienou, úřadem práce a Českou správou sociálního zabezpečení," sdělila předsedkyně sociálně zdravotní komise Lenka Jaremová.

Přestože kontroloři mohou pouze do ubytoven a ne do bytových domů v soukromém vlastnictví, magistrát učiní kroky, které jim to přesto umožní.

„Vytipováváme problematické domy a v součinnosti 
s úřadem práce se do nich také chystáme. Pokud má totiž úřad práce v domě klienty, může kontroly provést. To by se mělo týkat i zmíněného bytového domu ve Svádovské ulici," doplnila Jaremová.

Do ubytoven pak míří také Krajská hygienická stanice (KHS).

„Kontroly jsou neohlášené, probíhají průběžně po celý rok. Pracovníci KHS se zaměřují na to, zda ubytovny mají provozní řád, základní vybavení jako záchod či sprchu a samozřejmě, jestli se 
v nich topí, větrá a zda je čisto. Občas máme nahlášeny v těchto zařízeních například štěnice a následně pak protiepidemický odbor KHS nařizuje dezinsekci," uvedl za Odbor hygieny obecné a komunální KHS Ústeckého kraje Roman Šťastný.

Hygienici kontrolují taktéž evidenci osob s tím, zda bydlí na ubytovně déle než 2 měsíce po dobu 6 měsíců po sobě jdoucích 
v souvislosti s pobíráním sociálních dávek.