„Stěžovali si občané z přilehlých nemovitostí. V noci i během dne je totiž rušila nákladní auta, která před retardéry brzdila a způsobovala tak značný hluk, otřesy i exhalace. My jsme proti odstranění retardérů nic nenamítali," vyjádřil se k situaci v Mlékojedech vedoucí litoměřického provozu Správy a údržby silnic Ústeckého kraje  Vlastimil Filous.

„Stížností bylo hned několik. Situaci však završil statický posudek, který potvrdil, že následkem otřesů jednomu z občanů praská v domě omítka. Na zastupitelstvu jsme následně schválili demontáž retardéru, kterou zaplatila obec," sdělil starosta Mlékojed Ondřej Schoř.

Mlékojedy teď podle jeho slov čekají v místech bývalých retardérů nové přechody pro chodce s osvětlením a nová dopravní značení.

„Retardéry byly v obci přibližně deset let. Montovaly se z důvodu stavby nového mostu, jezdila tudy nákladní auta s materiálem. Frekvence aut byla vysoká a lidé si na ni stěžovali. V té době měly retardéry svůj význam. Po dokončení stavby však důvod pominul," vysvětlil Vlastimil Filous.

Podobná situace byla také v obci Vědomice. I zde se retardéry montovaly kvůli zvýšené dopravě při stavbě mostu. Jejich demontáž proběhla přibližně před dvěma lety.

„Nákladní auta brzdila a znovu se rozjížděla. Způsobovala tím hluk a otřesy. Proto jsme přibližně po čtyřech letech nechali retardéry odstranit. Teď tu zbyly pouze ostrůvky," vysvětlil starosta obce Vědomice Václav Tyl. „Pamatuji si, že retardéry ve Vědomicích způsobily dokonce dopravní nehodu. Přejížděla přes ně řidička povolenou rychlostí, což prokázal i soudní znalec. Otřes přejezdem retardéru jí způsobil poranění páteře," dodal Filous.

Podle jeho slov správa a údržba silnic většinou při odůvodněných žádostech proti odstranění retardérů nic nenamítá. „Ne všude jsou retardéry k užitku. Na některých místech dokonce přidělávají více starostí,  a to nejen  občanům, ale také při údržbě silnic. Zvýšené retardéry, které byly právě ve Vědomicích a Mlékojedech, ztěžovaly úklid sněhu i celkovou zimní údržbu," uvedl Vlastimil Filous.