Tři významní lounští rodáci by letos oslavili kulaté jubileum. Život a hlavně zásluhy účastníků zahraničního odboje připomene město malou vzpomínkovou akcí.

Jaroslav Skutil by se v květnu dožil 105 let, Bohuslav Kimlička a Miroslav Vild v září shodně rovné stovky. „Jaroslav Skutil byl v říjnu sestřelen, proto bychom vzpomínku na tyto události rádi spojili v menší kulturní akci, aby bylo vidět, že město si těchto lidí váží," uvedl zastupitel Vladimír A. Hons na pondělním jednání vedení města.

Pamětní desky navrhuje kulturní komise

Připomínka rodáků z Loun by se měla dočkat také hmotné podoby. Vyjde publikace podle předlohy Jaroslava Tošnera, kulturní komise města navíc navrhuje zřídit jim pamětní desky. „Knížečka, byť je dobře napsaná, nemá dlouhého trvání. Po přečtení ji založíme do knihovny. Napadlo mne udělat něco trvalejšího. Co hledá turista ve městě? Architektonickou památku, kde se dobře najíst a napít, pořadí si zaměňte každý sám podle svých zálib," zažertoval směrem ke kolegům zastupitel Hons. „Hledají také, kde se narodil nějaký významný člověk toho města, kde tvořil a podobně. Takže jsem usiloval o to, aby se těmto třem mužům a hrdinům vytvořily pamětní desky," pokračoval

Připomínek rodáků není podle jeho slov ve městě moc. „Je jich do deseti. Například Jaroslav Vrchlický na ulici Pražská. Ale ten je tak vysoko, že vlastně polovina lidí neví, že tam někde se narodil," upozornil V. A. Hons. Každá z plánovaných desek o rozměrech asi 19×36 centimetrů by měla městskou kasu stát podle předběžných odhadů zhruba 13,2 tisíce korun. Obsahovat by měla i logo Loun. „Mám předběžný souhlas majitelů dvou domů. A ti nejen že souhlasí s umístěním, ale berou to jako poctu," informoval zastupitel.

Zda město takové pamětní desky nechá vytvořit, bude řešit rada města už v pondělí 29. června.

Socha prezidenta osvoboditele

K tématu v diskusi zastupitelů se připojil také Michal Kučera. Připomněl, že vedení města se už v roce 2011 zabývalo myšlenkou obnovit sochu T. G. Masaryka, která před druhou světovou válkou stávala před dnešní ZŠ J. A. Komenského. „V roce 2017 si budeme připomínat 80 let od úmrtí T. G. Masaryka. Dřívější usnesení zastupitelstva visí někde ve vzduchu, chtěl bych tedy požádat kulturní komisi, aby se tím zabývala," řekl M. Kučera s tím, že pokud už v té době nebude nějaký pomník stát, bylo by jistě dobré zorganizovat alespoň nějaké připomenutí.

„Byli bychom rádi, aby se socha prezidenta Masaryka vrátila před dívčí školy, ale protože víme, jaká je finanční situace, tak začínáme jen malými destičkami," dodal s úsměvem V. A. Hons.