„Moc a moc děkuji všem, kteří TAK neskutečně rychle pomohli zabezpečit maminku s chlapcem – nevěřila jsem, že je tu tolik soucitných lidí. Patří vám všem velké díky za rychlou pomoc," napsala Táňa Vítová za pořadatele sbírky na facebooku skupiny, ve které se lidé chtějící pomoci organizovali.

Po pádu domu Pavlína Becker spolu se svým synem přišli prakticky o veškeré věci.

„Poslední dny byly velmi náročné na psychiku. Lidé nám ale hodně pomohli. Přinesli jak oblečení pro kluka a pro mne, tak i nějaké vybavení do domácnosti," popisuje Pavlína Becker s tím, že poslední dny tráví z velké části obíháním úřadů, musela například řešit pozastavení živnosti. V domě totiž zůstal materiál, ze kterého vyrábí galanterii. Navíc přišla s pádem části domu i o místo, kde může své zboží vyrábět.

Kromě jiného musela zažádat o mimořádnou dávku v hmotné nouzi. Tu zatím ještě nedostala. Dostala ale náhradní bydlení, a to od rumburské radnice.

„Neprší na nás, má to stěny, má to střechu, jsme v teple. Ale vlastní dům je vlastní dům." říká Pavlína Becker.

VÍCE O PÁDU DOMU ČTĚTE ZDE…

Zda se bude moci do svého domu na okraji Rumburka někdy vrátit, zatím není jasné. Kromě zříceného nároží se totiž začíná pomalu řítit i zadní část přístavby, kde dříve bývala kuchyně. Jestli s sebou nestrhnou padající části domu i jeho hlavní část, zatím není jasné.

„Písemně zatím od statika posudek nemáme. Ale nám laikům řekl, že musíme počkat, jak bude stavba pracovat dále," říká Pavlína Becker. Jasno ale má o své pracovní budoucnosti. Musí doléčit nohu a také se chce pracovat a ne být na sociálních dávkách. Nezavrhuje proto ani to, že se vrátí ke svému podnikání. Záleží na tom, kolik materiálu se podaří z trosek zachránit. Důležité je také najít vhodné místo k podnikání, pokud by dům bylo nutné celý strhnout.

Sbírka každopádně vynesla mnohem více, než může Pavlína Becker se svým synem využít. Ale ani věci, které nevyužijí, vniveč nepřijdou. Pomohou totiž jinde.

„Přebytek z materiální sbírky rozdělíme do dvou částí. První část bude prostřednictvím nadace poskytnuta dětské onkologii v Liberci. Druhá část pak charitě, která je předá potřebným," vysvětluje mluvčí rumburské radnice Dalibor Dvořák.

Případem zřícené části domu v Rumburku se zabývá také již policie, dělníci tu totiž prováděli výkopové práce.

„Případ šetříme s ohledem na možné spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Policisté zatím nikoho neobvinili, ani nezahájili trestní stíhání. V současné době shromažďují všechny dostupné informace.

„Teprve pak bude možné rozhodnout, zda vůbec ke spáchání trestného činu došlo," doplnila Trypesová.

Dům v rumburské místní části Horní Jindřichov se zřítil předminulou sobotu odpoledne. Až do nedělního rána prohledávali trosky hasiči. Tři speciálně vycvičení psi totiž označili místo, kde by někdo mohl být zavalený. Po odklizení trosek se naštěstí ukázalo, že v sutinách nikdo není.

Transparentní účet na pomoc Pavlíně Becker a jejímu synovi je veden u Komeční banky pod číslem 514183051 / 0100