Ruční šití má pro klienty, z nichž řada trpí Alzheimerovou chorobou, také terapeutický účinek.

„Už sedm let tancuji orientální tanec a Indie je mi blízká. Chtěla jsem pomoci dětem, které to nemají jednoduché. Napadlo mě to právě jako činnost vhodná pro klienty, aby to byla smysluplná práce. I oni z toho mají radost," řekla sociální pracovnice domova Lenka Konečná.

Do šití hraček se zapojily dvě desítky klientek domova Anavita. Některé trpí Alzheimerovou chorobou a ruční práce jim pomáhá.

„Jejich motorika už není na takové úrovni, aby byly schopné tu práci zvládat třeba dvě hodiny v kuse, takže se věnují hlavně zašívání, došívání, plnění hraček vatou, přišívání knoflíků. Klientkám to přináší dobrý pocit, že jsou i v tomto věku užitečné a prospěšné, má to úspěch," dodala Konečná.

Jedna ze šikovných seniorek Marie Kulhavá kdysi pracovala jako švadlena. „Šila jsem na Václavském náměstí dlouhá léta. Musíte mít představu, když to šijete, jak má panenka vypadat, jaký má být výsledek. Jestli má ta panenka nebo zvířátko sedět nebo stát," vylíčila seniorka své zkušenosti.

Projekt šití hraček spadá pod patronát občanského sdružení Bindu. A kromě zařízení z Terezína se do něj zapojili také senioři z domovů v Praze, Modřicích nebo Šanově.