"Po obou dívkách pátráme od 3. dubna, ale zatím se je nalézt nepodařilo," uvedla v neděli odpoledne mluvčí policie Jana Matonohová.

Podle informací, které na sociální síti facebook uveřejnili příbuzní sester, dívky zmizely v úterý v noci. Když rodina spala, utekly oknem ze svého pokoje. Od té doby o ně jejich nejbližší měli strach.

Postupně se začaly objevovat informace, že dívky přeci jen někdo viděl.  Měly být spatřeny ve čtvrtek přímo v Krásné Lípě, o den později pak v Rumburku. Tyto informace začaly ale prosakovat až ve chvíli, kdy po dívkách bylo již několik dní vyhlášené pátrání.

Policie také žádala veřejnost, aby lidé dali vědět, pokud by dívky někde viděli.

Policie v podobných případech nejprve navštěvuje známé nebo příbuzné pohřešovaných. Nevynechává ani partnery, u těch totiž pohřešované dívky poměrně dost často bývají.

Pouze ve výjimečných případech, jako jsou pohřešované malé děti, staří nebo nemocní lidé, nasazuje policie do pátrání více lidí včetně psovodů, případně vrtulníku
s termokamerou.

To se stalo například v červenci 2012, kdy ve Šluknovském výběžku pátraly desítky lidí po tehdy čtyřiapadesátiletém muži z Mikulášovic. Tehdy se do pátrání poblíž státní hranice s Německem zapojili nejen policisté, ale 
i hasiči a dobrovolníci.

Na Šluknovsku to letos není první pátrání po pohřešované dívce. Na konci ledna policie hledala sedmnáctiletou dívku z Varnsdorfu. Z domova odešla v pondělí 27. ledna odpoledne, jenže pak se už nevrátila, ani o sobě nenechala žádnou zprávu. Matce sdělila, že jde za kamarádem na varnsdorfskou ubytovnu v ulici Lounská. U kamaráda se zdržela necelou hodinu, pak odešla. Domů se již nevrátila.

Tehdejší pátrání ale bylo výrazně rychlejší. I díky tomu, že policie požádala o pomoc při pátrání po pohřešované dívce veřejnost, se ji podařilo během pouhého jednoho dne najít.