Firma dostala povolení od báňského úřadu. Zároveň společnost plánuje v Tušimicích hlubinnou metodou takzvaného chodbicování získat zbytky uhlí z bočních svahů lomu. Tento záměr posoudí ministerstvo životního prostředí.

Na třech církevních pozemcích v okolí obce Droužkovice doposud nemohl těžař pracovat. Církev na ně totiž uplatnila restituční nárok. Doly se s církví dohodly na odkupu pozemků. "Pozemky jsme už koupili a povolení získali, bude tak pokračovat povrchová těžba v lomu," řekl mluvčí společnosti Vladimír Budinský.

Chodbicování na Mostecku Horníci v hnědouhelném lomu Československé armády (ČSA) u Mostu v červenci propojili chodby v bočním svahu a vytvořili tak větrný okruh. Skončila tak výstavba dolu ve svahu a začalo se těžit. Metodou takzvaného chodbicování lze získat 300 tisíc tun uhlí ročně. VÍCE ZDE

Společně s povrchovou těžbou by firma v dolu mohla těžit i hlubinně metodou chodbicování. Záměr zveřejnil krajský úřad na svých stránkách. Posuzovat ho bude ministerstvo životního prostředí v rámci procesu vlivu stavby na životní prostředí. V nejbližší době by ministerstvo mělo záměr veřejně projednat.

Doly předpokládají, že ročně chodbicováním ze slojí ve svahu, za nímž leží Chomutov, vytěží 1,15 milionu tun uhlí, celkem 16 milionů tun. Dolování v Tušimicích je plánováno v rámci platných územních limitů těžby z roku 1991.

Po vytěžení se důl promění v jezero o velikosti zhruba deset kilometrů čtverečních, což jsou zhruba dvě třetiny Nechranické přehrady, která leží nedaleko Chomutova. "Jezero vznikne někdy po roce 2040," uvedl Budinský.

Právě vznik rekreační vodní plochy je častým způsobem rekultivace hnědouhelných lomů na severozápadě Čech. Letos poprvé se mohli lidé vykoupat v jezeře Milada, které z původního dolu vzniklo kousek za Ústím nad Labem.