Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skandál v Mostě. Nečekaně se rozpadla vládnoucí koalice Severočeši, ANO, KSČM

Most – V Mostě se rozpadla vládnoucí koalice. Překvapení a zmatení politici nejprve nevěděli co dál. Zasedání zastupitelstva nečekaně přerušili. Pak se rozhodli, že řádné zasedání v zájmu občanů dokončí. Kdo s kým bude v Mostě vládnout, nyní není známo. V příštích dnech by měli politici jednat o novém rozdělení moci. 

10.9.2015
SDÍLEJ:

Jiří Novák (KSČM) se zdraví s Jiřím Zelenkou (Severočeši Most) na zahájení zasedání. Za chvíli už nebyli koaliční partneři.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

19.48

Zasedání téměř po pěti hodinách skončilo.

Most se po rozpadu vládnoucí koalice ocitl v nejisté politické situaci, která připomíná dobu krátce po volbách. V rozjitřené atmosféře, v níž jsou zjevné hluboké osobní spory mezi některými politiky, a která Mostu neprospívá, se budou hledat nová spojenectví pro východisko z politické nestability. 

19.41

Hana Jeníčková (SMM) byla loni z hnutí Severočeši.cz vyloučena neoprávněně a Jiří Zelenka a Bronislav Schwarz nejsou šéfy tohoto hnutí. Vyplývá to z rozsudku Okresního soudu v Mostě, o kterém informoval Luboš Pitín (SMM). Jedná se o dozvuk předvolebního sporu, při kterém se loni hnutí rozštěpilo. Jiří Zelenka pochybuje o spravedlnosti verdiktu. Ten ještě není pravomocný. 

19.23

Zastupitelé se vracejí k havárii v chemičce. Jednají o tom, jak zajistit včasnou a přesnou informovanost obyvatel. Primátor, který bude jednat s Unipetrolem, požádá chemičku, aby se finančně podílela na vytvoření nového informačního systému. Hovoří se například o sms zprávách. Krátké informace by při podobných mimořádných situacích mohly "běžet" i na připravovaných monitorech na tramvajových zastávkách v Mostě. Miroslav Fencl (SMM) hájil městskou část Souš, která je z mosteckých obytných zón k chemičce nejblíže a místní potřebují rychlé informace.

19.16

Město neprodlouží trasu autobusové MHD k hypermarketu Tesco, kam dříve zajížděla "pětka". Linku kdysi Tesco dotovalo, pak ale z úsporných důvodů dotaci zrušilo a autobus přestal k obchodu zajíždět, což se dotklo lidí ze vzdálenějších panelákových sídlišť. Obnovení prodlouženého spoje požaduje skupina obyvatel. Podle dopravního podniku by to ale stálo až 900 tisíc korun, což je moc. Lidem má stačit tramvaj, která u Tesca zastavuje.

19.12

Cenu města Mostu dostane MUDr. František Rybář, známý lékař mostecké chirurgie. Rozhodli o tom zastupitelé. Rybáře ocenili za dlouholetou práci v oblasti traumatologie. Lékař cenu obdrží na tradičním ceremoniálu v městském divadle v říjnu.  

19.03

Zasedání trvá už čtyři hodiny. V sálu je 42 z 45 zastupitelů. Náměstkyně Ilievová oznámila, že město je v dobré finanční kondici. Přebytek města Mostu k 30. červnu je 141 milionů korun.  

18.45

Skončila přestávka, kterou si vyžádala radní Berenika Peštová (ANO). Nyní je blok ekonomické náměstkyně primátora Vladimíry Ilievové (ANO). 

18.34

NOVINKA V MOSTĚ

Zastupitelé právě teď schválili vyhlášku, která v 11 mosteckých lokalitách zakazuje posedávání na zídkách, palisádách a dalších stavebních prvcích na veřejném prostranství. Vyhláška zakazuje na vybraných místech také umísťování grilů, bazénů, křesel, lavic a dalších soukromých sedátek. Zastupitelka Blanka Nešporová (SMM) pochybovala o tom, že strážník dokáže posoudit výjimky, ty se vztahují na invalidy či nemocné, kteří si budou chtít odpočinout. Podle náměstka primátora Marka Hrvola (Severočeši Most), dokážou strážníci takové případy správně posoudit a nebudou při pokutování chybovat. Primátor ujistil, že informovaní strážníci budou postupovat citlivě. Opozice vyhlášku jinak uvítala, protože má postihovat pouze narušitele občanského soužití.

Vyhláška začne platit 15. den po dni vyhlášení (na úřední desce). Mělo by to být od konce září. 

18.04

Jiří Zelenka (Severočeši Most) a Irena Čapková z opozičního Sdružení Mostečanů Mostu se během diskuze pohádali. Čapková hájila Psí školu Rastava a namítla, že někteří lidé jsou u mostecké vlády v nemilosti, přestože by měli mít stejná práva jako jiní. Padla i výtka k parkování u Jungle Arény v bývalé budově OV KSČ, kterou Zelenka před lety koupil se dvěma společníky. Kritizovaný Zelenka hájil své podnikání ve městě (například budova KFC, oprava bývalého objektu městské policie a vznik halové garáže v ulici V. Řezáče) a naopak zpochybnil některé zakázky a smlouvy uzavřené bývalým vedením radnice. Střet se pak dostal do osobní roviny, připomínající loňskou volební kampaň.    

17.55

Karel Novotný (ČSSD) se diví, že je tolik forenzních auditů. Pochybuje o účelnosti auditu u sportovní haly.

17.33

Jednání pokračuje méně důležitými body. Nazasvěcený člověk by nepoznal, že se v Mostě rozpadla vládnoucí koalice. Ta vznikla loni v listopadu. Nevydržela ani rok. O skutečných důvodech rozpadu se v zákulisí spekuluje.

Toto je stále platné rozvržení sil ve 45členném zastupitelstvu, potvrzené volbami v říjnu 2014. 

1. Severočeši Most 18 zastupitelů

2. Sdružení Mostečané Mostu 10 zastupitelů

3. ANO 6 zastupitelů

4. KSČM 5 zastupitelů

5. ČSSD 3 zastupitelé

6. ODS 3 zastupitelé

Městská rada (městská vláda) má nyní stále jedenáct členů zvolených po komunálních voolbách - 5 Severočechů, 3 z ANO, 3 z KSČM. K návrhu na odvolání městské rady a k ustanovení nové dnes nedošlo. Podle některých politiků k tomu může dojít na příštím zasedání zastupitelstva. To řádné bude 26. listopadu. V příštích dnech mají probíhat vyjednávání o možných nových koalicích. Mosteckému deníku to potvrdili zástupci Sdružení Mostečané Mostu, KSČM, ANO, ČSSD a ODS. Podle primátora Paparegy, kterého Mostecký deník oslovil během přestávky, došlo pouze k vypovězení koaliční smlouvy a městská rada funguje dál. Podle oponentů městská rada za této situace nemá budoucnost a je pro další období neakceschopná.

17.26

Přečtěte si, co lidem loni na podzim slíbili ve svých volebních programech Severočeši Most, KSČM a ANO, kteří už nejsou od dnešního odpoledne koaličními partnery - sliby politiků zde.

17.12

Zastupitelé projednávají běžné body programu. K rozpadu koalice se nikdo během jednání nevyjadřuje. Koalice radních, kteří se "rozvedli", zůstává sedět na hlavní tribuně, jakoby se nic nestalo. Přesto je znát nervozita. 

16.50

Je přestávka.

16.45

Jiří Zelenka (Severočeši Most) reagoval na kritiku, která se týká Stovky a třídy Budovatelů. "To s těmi Romy a nepřizpůsobinými je katastrofa," prohlásil Zelenka. Dodal, že v minulých dnech jednal s majitelem tří vybedlených bloků v atraktivní obytné zóně 2B poblíž Stovky. Podle Zelenky je město připraveno opuštěné objekty koupit. Cena má být 12 milionů korun. Podle Zelenky by bylo dobré bloky koupit co nejdříve, protože se již rekonstruují. Podle primátora bude návrh odkupu projednán městskou radou.  

16.40

Radka Fenclová ze Psí školy Rastava hájila školu pro pejskaře. Spolek chce pokračovat ve své činnosti na Matyldě, ale má problém s městským pozemkem. "Město by mělo podporovat ty, co nabízejí volnočasové aktivity pro občany, a ne jim házet klacky pod nohy," uvedla Fenclová a sklidila potlesk mezi veřejností. Primátor dodal, že se radnice bude problémem zabývat.

16.35

Mostečan a senior Tomáš Zálešák prohlásil: "Kdysi králové chodili mezi obyčejný lid, já se dnes vydal mezi krále, abych nasál atmosféru, která se tu děje." Pak kritizoval odtahování aut při čištění ulic. Odtahy označil za nemravné. Vadí mu, že se auta odtahují na konec města a že i důchodci musí za odtah platit 1 500 korun. "A ty manévry se konají dvakrát do roka," dodal. 

16.30

Zdeňka Matuščinová z „pětistovek" žádá, aby město nezrušilo na sídlišti dětské hřiště, které si lidé chtěli pronajmout. Už dříve požádali město o opravu hřiště a podle Mostečanky to bylo přislíbeno, jenže pak se oprava odložila a hřiště se ocitlo na seznamu rušených. Jeho zachování podpořilo podpisy šest desítek místních obyvatel. 

16.22

Další obyvatelka Stovky tvrdě kritizuje situaci na třídě Budovatelů. Je z bloku 90. „Na hlavní třídě se nedá žít normální život," prohlásila. Navrhla vystěhovat problémové obyvatele ze Stovky, jako to kdysi udělal ve Vsetíně lidovecký starosta Jiří Čunek, bývalý místopředseda vlády.

16.12

Diskuze občanů pokračuje kritikou hluku z autodromu. Podle zástupců spolku, který hájí klid v Souši, nedávná schůzka s vedením závodiště nevedla k dohodě o vyřešení problému. Sdružení se odvolává na své měření, které prokázalo překročení limitů. Žádá snížení hluku, nebo vydání vyhlášky omezující provoz autodromu. Spolek pohrozil podáním žaloby, pokud mu nebude vyhověno.

15.56

Další Mostečanka u řečnického pultu hájí Psí školu Rastava, které město vypovědělo nájemní smlouvu na Matyldě.

15.49

Jednání pokračuje diskuzí občanů. Mostečanka Jiřina Borečková hovoří o beznaději a zoufalství. Kritizuje situaci na třídě Budovatelů - vandalství, užívání drog, takzvané nepřizpůsobivé a špatné občanské soužití. „Nikdo nám nepomáhá," stěžuje si. Kritizuje i Krušnohor. Hovoří o kálení na chodbách, o devastaci, o rozbíjení vybavení domů, o terorizování. "Slušní lidé se stěhují pryč," prohlašuje Mostečanka.

15.30

Zastupitelka Aulická oznámila za klub KSČM, zda mají komunisté rozpad koalice chápat tak, že Severočeši odstupují z rady. „Nikoliv," reagoval primátor Paparega. 

Komunisté nechtějí zasedání přerušit dalšími návrhy po rozkolu. Podle Aulické je třeba dovést jednání do konce, protože se hlasuje o řadě věcí důležitých pro občany.

Vyjednávání, která naváží na rozpad koalice a měly by řešit vztahy a podobu vládnutí ve městě, budou pokračovat po zasedání zastupitelstva.

Politici zachovávají po přestávce klid.

Zasedání pokračuje běžným programem.

Po skončení jednání chystáme VIDEO, které zachycuje rozkol.

15.10

Nečekaně se rozpadla vládnoucí koalice Severočeši Most - ANO - KSČM.

Překvapivá zpráva. Marek Hrvol (Severočeši Most), náměstek primátora, oznámil, že klub hnutí Severočeši Most vypověděl koaliční smlouvu hnutí ANO a KSČM. „Důvod je nefungující komunikace," prohlásil Hrvol. Tato špatná komunikace by podle Hrvola mohla ohrozit plnění volebního programu Severočechů.

Komunistka Hana Aulická Jírovcová netají překvapení. "Nevíme o žádných problémech v komunikaci," oznámila.

"Jsme překvapeni stejně jako KSČM," řekla Berenika Peštová (ANO). Podle ní nelze koaliční dohodu svévolně vypovědět bez předchozího koaličního jednání.

Adolf Sigmund (Severočeši Most) řekl, že minulý týden nebyl vpuštěn svými kolegy na schůzi. Sigmund oznámil, že vystupuje z klubu Severočechů. Ti nevyloučili spojenectví s jiným subjektem.

Vládne zmatek. Politici si vzali na výzvu Aulické přestávku na poradu.

15 hodin

Jednání zahájil primátor Jan Paparega. Nejprve se testovalo nové hlasovací zařízení. V sálu zazněla slovenština. Zástupce dodavatele je Slovák. "Pííííp! Píííííp!" Zkouší se hlasování, které dost pípá. "No, to se zblázníme!" ozvalo se v řadě pro veřejnost.

Zasedání se koná ve velkém sále ve 4. patře radnice a je přístupné veřejnosti. Bude i diskuze občanů.

O návrhu nové vyhlášky omezující v Mostě posedávání ve vybraných zónách se dočtete zde.

Cenu města Mostu má dostat známý chirurg
MUDr. František Rybář byl doporučen městskou radou na udělení Ceny města Mostu. Uznávaný lékař pracuje v mostecké nemocnici a lidé ho znají i z traumatologické poradny. Patří k patnácti osobnostem, které letos nominovala veřejnost k tradičnímu ocenění. O návrhu ocenit lékaře rozhodne ve čtvrtek městské zastupitelstvo. Radní svůj výběr zdůvodňují tím, že František Rybář se mimo jiné zasloužil o výchovu další generace traumatologů, kteří jsou zárukou, že tento obor v Mostě nezanikne.

Autor: Martin Vokurka

10.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Rakousku vybuchl plynový terminál.
AKTUALIZUJEME
1 11

V Rakousku vybuchl plynový terminál, zabil jednoho člověka, 18 zranil

Pád z vyhlídky v Jičíně
AKTUALIZOVÁNO

Pád páru z vyhlídky nebyl nehodou. Mladík byl obviněn z pokusu o vraždu

AKTUALIZOVÁNO

Český fotbal povede Malík. Volbu provázely pískot i tvrdá Peltova slova

Úterý, zamračený a větrný den. Sportovní centrum v Nymburku. Právě tady byl zvolen předseda fotbalové asociace FAČR. Stal se jím Martin Malík, který porazil Petra Fouska.

AUTOMIX.CZ

Škoda představila novou speciální edici Fabie. Oslavuje závodní úspěchy značky

Česká automobilka Škoda oslavuje svůj nejúspěšnější rok ve své závodní historii speciální edicí Fabie, který bude od února k dispozici na 21 trzích. Nová varianta odkazuje na letošní úspěchy soutěžního vozu Škoda Fabia R5, která kromě jiného v letošní sezóně vybojovala titul mistra světa v kategorii WRC 2. A proto ho některými stylovými doplňky připomíná.

Babišova vláda ještě před jmenováním položí věnec k hrobu TGM

Nová vláda Andreje Babiše (ANO) ještě před svým jmenováním položí ve středu dopoledne věnec k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech. Poté se budoucí ministři zúčastní jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky ze Žďárska. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT