Bylo pondělí 31. března a do České spořitelny vstoupil Roman Viktora. Předložil osobní doklad kvůli identifikaci pro banku a pokladně předal 180 tisíc korun. Šly na účet města. Bylo to školné za primátora a poslance Vlastimila Vozku (SMM, ANO), který v době radničních úspor studoval za městské peníze MBA. Viktora je podnikatel, člen městské finanční komise a člen představenstva Okresní hospodářské komory.

Podezřelá, netransparentní a občanům nevysvětlená transakce, která se týká veřejné instituce a vrcholového politika, měla zůstat v tajnosti. Je součástí obskurní situace v zákulisí celé kauzy MBA, kterou Mostecký deník od března postupně odkrývá.

Ani primátor, ani jeho tři náměstci nechtěli v pátek zveřejnit jméno člověka, který platil za Vozku, přestože ho znají. Banka sdělila jeho jméno radnici na její výzvu. „Já jsem ty peníze nedal, já jsem je pouze složil,“ sdělil Mosteckému deníku Viktora. Po otázce, co to znamená, uvedl, že bance nepředal své peníze. Na dotaz komu patřily, kdo mu dal pokyn jít do banky a proč se za Vozku platilo, odpověděl: „Byl jsem požádán.“ Kdo ho požádal, řekne radnici, pokud ho k tomu vyzve, a orgánům činným v trestním řízení. „Vám to neřeknu,“ ukončil rozhovor. 

Celou kauzu začne vyšetřovat policie. Kvůli podjatosti ne mostecká. „Případem se budou zabývat lounští kriminalisté,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.
„Je to korupce a vydírání,“ prohlásil o transakci Jiří Zelenka (Severočeši.cz). Podle něj je Viktora „bílý kůň“ podnikatele Antonína Brinzanika. „S Rybou a Jeníčkovou řídí město,“ řekl Zelenka. Vozku hájí. „Trvale za ním stojím. Vážím si ho. On nevymýšlí zlodějny,“ dodal. Podle něj byla transakce pokusem koupit si Vozku před volbami a o jeho studiu radní věděli už v roce 2012, ale neřešili to. Radní tvrdí, že je na neschválené studium upozornil anonym loni na podzim. 

Hon na tajemnici

Primátor musí odvolat tajemnici magistrátu Jaroslavu Boudovou. Vozku tím zaúkolovali radní. K odvolání je nutný souhlas ředitele krajského úřadu. Termín, kdy rozhodne, není znám. „Je to proces, který nezáleží na naší vůli,“ sdělil Vozka na včerejší tiskové konferenci vedení města.
Radní rozšířili trestní oznámení na Boudovou. Policie ho už obdržela. Kvůli tomu, že za peníze města studovala MBA, ji radní podezírají i ze zpronevěry. Město od ní bude vymáhat školné 180 tisíc korun plus dalších šest tisíc za to, že na univerzitu do Prahy jezdila služebním autem. Boudová nebyla k zastižení stejně jako Brinzanik.
Tajemnice v březnu oznámila, že do konce dubna podá písemnou rezignaci. Podle radních to ale ještě neudělala.
Vozka uvedl, že on školné zaplatí. Dodal, že to cítí jako morální povinnost. Kdy a komu zaplatí, neuvedl. Naznačil ale, že propírání kauzy v médiích  ho velmi mrzí.
 
Tisková konference, pátek 11. dubna

Deník: Můžete říci, kdo byl ten dárce 180 tisíc, které složil v České spořitelně. 
Radní Zdeněk Brabec (ČSSD): To já vám určitě neřeknu, protože to je interní záležitost města Mostu a České spořitelny, bohužel, takový mám výklad.
Deník: Neřeknete to přesto, že ten člověk je docela významná osobnost.
Brabec: To já nemůžu vědět, jestli je významná. Je to anonymní dárce.
Deník: Ale to je přece netransparentní a podezřelé, že neřeknete veřejnosti, kdo to byl, když to víte.
Brabec: Z vašeho pohledu novináře určitě, ale z pohledu úřadu se prostě musíme řídit předpisy.
Deník: Vy víte, kdo to byl. Budete s ním nějak jednat.
Brabec: Myslím si, že to nevím. Ta informace, která je, tak neurčuje konkrétní osobu, doopravdy. Nemohu to říct, ale ani nevím, kdo to je.
Deník: Vrátil pan primátor  ty peníze?
Vozka: Já jsem se k tomu už vyjadřoval a na mých vyjádřeních nic nebudu měnit. 
Deník: Proč městská rada nepodala trestní oznámení i na pana primátora?
Radní Hana Jeníčková (SMM): Odpověď je naprosto jednoduchá. Paní tajemnice je pod zákonem o úřednících a má naprosto jiné povinnosti. Na pana primátora nedopadá zákon o úřednících a jeho odpovědnost je ryze občansko-právní.
Deník: Je pan primátor ochoten zaplatit, nebo už zaplatil? 
Vozka: Já jsem se vyjádřil i do vašeho Deníku, že jsem připraven přijmout morální odpovědnost a uhradit tuto částku a na tom se nic nemění.
Deník: A tu částku uhradíte tomu pánovi, který to vložil do banky, nebo městu?
Vozka: To je samozřejmě interní záležitost, kdo a jaké peníze…
Jeníčková: Je to vztah mezi dárcem a panem inženýrem Vozkou.
Deník: To přece může mít korupční znaky, když někdo zaplatí za primátora 180 tisíc. Poté může po něm požadovat některé věci, které se neslučují s funkcí politika.
Vozka: K tomu vrácení finančních prostředků určitě dojde a to je všechno, co k tomu můžu říct.