Jednou ze škol, kde podobné automaty v současnosti jsou, je i základní škola Dr. Miroslava Tyrše v Děčíně.

„Děti jsou mnohdy ve škole až do čtyř hodin, ať na vyučování nebo na kroužcích ve školním klubu. Proto jim musíme nějaké stravování zajistit. Pokud by byla jiná varianta průchozí, tak bych byl jen rád," říká ředitel školy Jiří Brouček. Ten spolu se svými kolegy před časem dětem připravil ve spolupráci s jednou děčínskou firmou alternativu k bagetám nebo čokoládovým tyčinkám. Ale o zdravější jídlo byl mezi dětmi, respektive jejich rodiči, mizivý zájem. 
Z několika stovek dětí na zdravější jídlo přešlo přibližně jen pět z nich.

Brouček také odmítá to, že by automaty byly pro školy velkým byznysem. Podle jeho slov se jedná nanejvýš o stokoruny ročně.

Naopak na varnsdorfské základní škole v Bratislavské ulici v současné chvíli žádné automaty nemají.

„Ani o něco podobného nebyl zájem, předně si ale myslím, že je to záležitost rodičů. Takže pokud bychom o něčem takovém uvažovali, tak bych se nejprve zeptal školské rady. I té bych ale řekl svůj názor. Tedy že si nemyslím, že jsou podobné automaty něco dobrého," tvrdí ředitel Petr Šmíd, podle nějž zamýšlený zákaz automatů s nepříliš zdravými potravinami v boji proti obezitě dětí příliš nepomůže.  Cestou do školy si totiž mohou koupit cokoliv, pokud jim rodiče jsou ochotni na to dát peníze.

Dalším způsobem, jak bojovat proti obezitě, má být jedna hodina tělocviku navíc. To ale podle odborníků nestačí, pokud děti nebudou mít kladný vztah k pohybu. To potvrzuje také ředitel Základní školy Tyršova v Rumburku, kde  hodinu tělocviku navíc v některých třídách už mají. Ale ani to podle něj nestačí.

„Vyprovokovat děti k nějakému pohybu je hrozně těžké. Nejvíce úrazů se stává díky jejich výrazně sníženým pohybovým schopnostem právě 
v hodinách tělesné výchovy," upozorňuje Josef Růžička.

Na jím řízené škole jsou 
v současné době pouze dva automaty na nápoje. Ale i ty jsou plné limonád, které v sobě skrývají spousty kostek cukru v jednom litru. „Jediné, co zakazujeme, jsou energetické nápoje, ty opravdu pro děti vhodné nejsou. Ale na druhou stranu, když si je někdo do školy přinese a my jej nevidíme, tak stejně nic nezmůžeme,"  Růžička.

Co chtějí ministři změnit?

Do boje proti sladkostem a smaženým brambůrkám ve školách se vložili ministři školství Marcel Chládek, a zdravotnictví Svatopluk Němeček. Společně chtějí nabídku bufetů a automatů ozdravit. Z celostátního monitoringu totiž vyplynulo, že v 82 procentech automatů na chlazené nápoje je nabízeno slazené pití. V automatech s jídlem jsou nejvíce zastoupeny balené cukrovinky, a to v 86 procentech, a v bufetech jsou nejčastěji zastoupeny slané chuťovky a jemné pečivo, z nápojů pak především slazené slabě mineralizované vody. Ministerstvo zdravotnictví proto vypracovalo seznam doporučených potravin, které jsou pro prodej v automatech a bufetech vhodné, a v těchto dnech jej předalo resortu školství.