Když Nábřeží Maxipsa Fíka, tak se sochou oblíbeného večerníčkového hrdiny. Kadaňští vypisují soutěž na zhotovení skulptury, která se stane dominantou nábřežní promenády. K návrhu se bude vyjadřovat i ilustrátor a autor kreslené figurky pohádkového psa Jiří Šalamoun.

„Dohodli jsme s autorem kresby této postavičky, panem Jiřím Šalamounem, že bude v komisi. Bohužel už ale není v tak dobrém zdravotním stavu, aby mohl jet k nám do Kadaně. Návrhy tak pošleme k němu a on s právem veto rozhodne, které z návrhů jsou vhodné ke zpracování," informoval včera novináře starosta Jiří Kulhánek. „Ty pak vyhodnotíme a nejlepší návrh by měl stát na nábřeží," dodal. Město se známým českým výtvarníkem spolupracovalo i dříve, vytvořil všechna loga na nábřeží.

Umělci mají své návrhy předložit nejdéle do 29. dubna. Mohou sami zvolit, jak bude skulptura velká, z jakého materiálu a vyberou také místo na promenádě, kam bude včleněná. Hotová by měla být do konce září.

Proč si Kadaň přivlastnila Fíka?Kadaň nechala vybudovat podél řeky Ohře Nábřeží Maxipsa Fíka a v červnu pravidelně pořádá oslavy jeho narozenin, které jsou jedním velikým dětským festivalem. Účastní se ho i plyšový maskot. Proč si ale Kadaňští Fíka přivlastnili? Je to jednoduché. Spisovatel a scénárista Rudolf Čechura se narodil v nedalekém Ahníkově, který byl kvůli důlní činnosti srovnán se zemí. V místech jeho dětství se narodila také jeho pohádková figurka přerostlý inteligentní Maxipes Fík. V Kadani navíc žil a účinkoval známý herec Josef Dvořák, který Fíka namluvil.