„Jedna paní na facebooku psala, že když sochu viděla za setmění, chtěla volat policii, že jde o dalšího sebevraha. Takže v současnosti je umístění sochy na střechu v Mostě celkem nešťastný tah,“ sdělila jedna ze čtenářek Mosteckého deníku, když včera ověřoval u školy i na internetu mínění veřejnosti. Většině oslovených se socha na střeše nelíbí.
„Když jsem šla večer okolo, měla jsem špatný pocit, než jsem zjistila, že to je socha,“ řekla další z žen.

Podle autora, výtvarníka Jiřího Němce, se nejedná o provokaci. Dlouho plánovaný umělecký záměr nemá žádnou spojitost s konkrétní situací v Mostě. „Mrzí mě, že to u lidí vyvolalo takové emoce,“ řekl.

Socha se jmenuje Balance a vznikla v roce 2009 při prvním městském sochařském sympoziu u děkanského kostela v Mostě. Donedávna stála na vysokém sloupu v Centralu, odkud si ji město vzalo zpět.

„Potřebovali jsme další prostor pro zlepšení našich služeb zákazníkům,“ vysvětlila předání sochy městu manažerka Centralu Markéta Wicherová.

Nejde o výsměch

V září radní rozhodli, že socha balancujícího muže se přestěhuje do základní umělecké školy. Po dohodě s tvůrcem byla připevněna na roh střechy, opět ve výšce, aby odpovídala původnímu uměleckému záměru. „Já to nevnímám jako sochu sebevraha, ale jako balancování člověka, jak ve vnitřním, tak ve vnějším světě, což se týká každého z nás,“ uvedla ředitelka školy Romana Pavlíčková. Podle ní je důležité, že socha se jmenuje Balance, vyjadřuje snahu člověka vyrovnat se světem i se sebou samotným a zdůrazňuje zápas při každodenním rozhodování.

Hrana střechy je podle sochaře důležitá, protože je to bod zlomu, místo v labyrintu, kde střet a váhání, doprovázející lidské rozhodování, vynikne. A pozadí paneláků nejistotu lépe umocňuje než  Central. „Nejde o výsměch,“ zdůraznil sochař, který chtěl jen zachytit to, co lidé prožívají, ale moc o tom nehovoří.

„Vůbec nás nenapadlo, že by to mohl být sebevrah. Ta socha vyjadřuje strach a vyděšení,“ shodli se pod sochou tři mladíci. „Sochař Antony Gormley podobných soch kdysi vystavil 27 po různých střechách New York City,“ hájil Jiřího Němce další čtenář Mosteckého deníku.

Policie letos přijala na Mostecku čtyři desítky oznámení, do nichž patří dokonané sebevraždy, pokusy o ně či demonstrativní sebevraždy. Koncem října v Mostě zemřel mladík po skoku ze 7. patra paneláku. Následovaly další dva skoky v Mostě a Litvínově.

Socha Balance v Centralu, 21. září 2014

Socha Balance stála pět let v obchodním domě Central. Teď je na střeše školy. Vyjadřuje zápas člověka v jeho každodenním rozhodování a nejistotu, která ho doprovází. Mírný záklon, postoj na obou nohou a otevřené dlaně lze chápat jako naději, že vše se v dobré obrátí.