Trestní senát odsoudil Badiho k 19 letům vězení za to, že letos 28. července po třetí hodině ranní v taxíku napadl taxikářku nožem jenom kvůli tomu, že nechtěl zaplatit za hodinovou projížďku po Ústí nad Labem.

V soudní síni bylo při vynesení rozsudku sedm příslušníků vězeňské a justiční stráže, protože atmosféra byla od začátku jednání napjatá.

Pod horní hranicí

Předseda senátu Ondřej Peřich doslova uvedl: „Byl odsouzen k 19 letům vězení proto, že v době trestného činu byl ve věku blízkému věku mladistvého." Horní hranicí je pro tento čin  20 let ve vězení.

Peřich dále uvedl: „Odsouzený v souhrnu nepopíral, že se skutku dopustil, popsal i útok. Zmírňoval jenom své vyjádření, že by chtěl získat auto k jízdě na Moravu, ale přesto útok byl zištný."

Odsouzený mladík si ponechal lhůtu k odvolání.

Bratr zavražděné ženy Petr Lisec na konci soudního jednání poděkoval za vynesený trest, i když on sám by Badimu dal trest smrti.

Obžaloba

Předseda trestního senátu uvedl v odůvodnění rozsudku, že senát souhlasí s předloženou obžalobou.

Státní zástupce v obžalobě uvedl, že Badi zaútočil na taxikářku 28. července v době mezi 3.00 a 3.17 hod. Do auta taxi služby Seat Leon žluté barvy nasedl jako zákazník v době kolem 2.00 hod. v Ústí nad Labem v Moskevské ulici před barem Tina.

„Byl rozhodnut projet se vozidlem taxi a místo placení použít proti řidiči vozidla nůž, který si vzal s sebou za tímto účelem a ukryl pod oděv. Poté, když v Neštěmicích v ulici Sibiřská taxikářka zastavila a požadovala po něm zaplacení jízdy, napadl  ženu v úmyslu usmrtit ji bodáním připraveným kuchyňským nožem s délkou čepele 17 cm."

Dále uvedl, že devětatřicetiletá řidička utrpěla řadu ran, mj. zasáhl pravou srdeční předsíň, játra, bránici, byla pořezána i na pravé ruce od toho, jak se bránila. Byla sice převezena do nemocnice, ale kvůli šoku ze ztráty krve za několik hodin 28. července v 5.45 hod. zemřela.

Podle státního zástupce Badi „jiného úmyslně usmrtil po předchozím uvážení v úmyslu získat pro sebe majetkový prospěch."
Co na to obžalovaný?  Badi odmítl vypovídat. Proto trestní senát přečetl výpovědi, které učinil Badi během přípravného řízení.

Smutná historie

Badi byl zadržen ještě 28. července, ale odmítl vypovídat. Když byl brán do vazby, jazyk se mu rozvázal a řekl, že nůž měl pouze na zastrašení. Chtěl jet na Moravu, potřeboval auto a také peníze. Taxikářku měl v úmyslu zastrašit, ale najednou na něho „vystartovala" a on potom začal bodat. O taxikářce řekl, že ji předtím nikdy neviděl. Myslel si, že jako každý taxikář má u sebe peníze.

Při dalším výslechu o několik týdnů později Badi říkal, že se tehdy chtěl projet taxíkem. Protože neměl peníze na zaplacení, vzal si nůž, aby mu nikdo nebránil v útěku z taxíku. Nůž měl schovaný za pasem pod tričkem.

Tomáš Badi očima policie a souduBadi je pro policii dlouhodobým klientem. Byl hledán jako pohřešovaný pro útěk z domova a opakovaně i kvůli útěkům z výchovného ústavu. Byl vyšetřován pro různé prohřešky jako např. poškození budovy, krádeže apod. Celkem má policie o úkonech spojených s Badim 93 záznamů, z toho 17 kolem trestné činnosti, v záznamu je 15 přestupkových řízení. Od roku 2008 je v záznamech více než deset přestupků majetkového charakteru. Odsouzen byl dvakrát. Poprvé byl odsouzen v roce 2010 u ústeckého okresního soudu jako spolupachatel krádeže, za porušování domovní svobody ke 4 měsíce se zkušební dobou na 18 měsíců. Lednová amnestie prezidenta Klause znamenala prominutí trestu. Potom byl v říjnu 2012 odsouzen lounským okresním soudem pro trestný čin neoprávněného užívání cizí věci k trestu obecně prospěšných prací. I v tomto případě se na něho vztahovala lednová amnestie.

V Moskevské ulici si vybral taxík náhodou. Před barem Tina nastoupil a řekl taxikářce, že není z Ústí a hledá přítelkyni. Proto nějakou dobu jezdili, ale v Neštěmicích zastavila. Dál nepojedou, dokud neukáže peníze. Chtěla 1800 Kč. Vytáhl nůž a položil si ho na koleno a řekl, aby odemkla dveře auta.

Mluvil o tom, že mu žena nedala jaksi na výběr, protože se pokusil dveře otevřít a ona mu v tom bránila. Nebo mu chtěla vzít nůž?Nevěděl to. Prostě se lekl a začal ji bodat. Žena se pravou rukou bránila, druhou začala troubit, dal jí asi čtyři rány, nebodal dlouho. Důležité pro něho bylo, že potom mohl otevřít dveře  a utekl.

Ještě si všiml, že se auto dalo do pohybu a narazilo do zábradlí. Cestou u smrku zabodl nůž do země. Potom prý chtěl zavolat záchranku, ale telefon mu vypadl v autě. U taxíku zastavilo auto, nemohl se tedy pro mobil vrátit. Z Neštěmic utekl do Krásného Března. Běžel na ubytovnu Garni za přítelkyní Kristýnou. Poprosil ji, aby šla na policii nahlásit ztrátu telefonu. Také jí řekl, že udělal velkou chybu.

K tomu, co říkal den po zatčení, že chtěl získat auto a peníze, aby mohl jet na Moravu, se již neznal. Prý už ani neví, co tehdy říkal, prý to byly jenom nějaké hlouposti.

Hovořili znalci

Badi zasadil devětatřicetileté ženě 14 bodných ran. Zranění byla podle patologa Jiřího Fialky závažná, žena zemřela na šok z velké ztráty krve. Badi jí poranil játra, bránici a srdce. Nezachránila ji ani okamžitá operace. „Takto zraněné se povede zachránit jen ve výjimečných případech," řekl u soudu Fialka.

Psycholožka Štěpánka Tůmová o Badim řekla, že jeho jednání vyplývá ze snahy o okamžité uspokojení potřeby a  nedostatečných zábran pro použití agresivity. Má sklony k fabulacím, k vymýšlením.

„Prognózu nevidím moc dobrou, byť je třeba zhodnotit jeho nízký věk dvaceti let. Ale dlouhodobý vývoj postupuje negativně," zdůraznila Tůmová.