Pacienty jednotky intenzivní péče podle obžaloby zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Motivací bylo prý to, aby si ulehčila práci. Ženě hrozí až doživotní vězení. Hlavní líčení je zatím naplánované na dva týdny, řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Soud bude kauzu projednávat od pondělí do pátku, další týden si vyhradil na druhou polovinu srpna.

„Červnový týden bude přistoupeno pouze k výslechu obžalované a výslechu svědků, jejichž výslech byl navrhovaný procesními stranami, případně tyto předvolává soud sám z vlastní iniciativy," řekla Trejbalová. Znalci, jejichž posudky jsou pro obžalobu klíčové, budou vypovídat nejdříve v srpnu. Ani to ale není podle Trejbalové jisté.

Proces provází mimořádný zájem médií. I když má soud 
k dispozici poměrně velkou jednací síň, museli si novináři v předstihu zajistit čísla, aby na ně zbylo místo. Mimořádná bezpečnostní opatření soud podle Trejbalové neplánuje.

„Justiční službu jsme samozřejmě informovali o tom, že o hlavní líčení bude zvýšený zájem," doplnila mluvčí.

Vraždy se podle obžaloby odehrály na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice. Všechny oběti byly vysokého věku a potřebovaly neustálou péči. Do krevního oběhu Marešová všem podle státního zástupce vpravila draslík.

„Čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt," píše státní zástupce v obžalobě.

Podle informací znalci u Marešové neodhalili žádnou duševní nemoc nebo poruchu. Státní zástupce tvrdí, že si chtěla ulehčit v práci.

„Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči této pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči," popisuje žalobce jednotlivé vraždy.

Oběťmi Marešové bylo pět žen a jeden muž. Poprvé podle obžaloby vraždila v lednu 2010, pak na konci roku 2011, v dubnu 2012 a třikrát od února do června loňského roku. Marešová byla původně stíhána právě pro poslední vraždu. Vyšetřování prokázalo, že pacientku zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět skutků. Klíčovým důkazem byly znalecké posudky.

Právě na způsob úmrtí pacientů se kriminalisté a znalci zaměřovali. Práci jim ztěžovalo to, že neměli k dispozici těla obětí. Kontrolovali tak zdravotní karty a záznamy 
z nemocnice s křivkami EKG.

Podle Stibora policisté 
a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici, podezřelých případů našli 11. U pěti z nich nalezli stejné důkazy jako v případě první vraždy.

Základní údaje 
o případu šestinásobné vraždy 
v rumburské nemocnici, z níž je obžalovaná sestra Věra Marešová- Podle žaloby zavraždila zdravotní sestra Věra Marešová šest pacientů na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice v Rumburku. Všechny oběti – pět žen a jeden muž – zemřely v důsledku podání vysoké dávky draslíku.
- V médiích se zpočátku spekulovalo, že sestra prováděla eutanazii. Podle žalobce ale vraždila proto, aby si ulehčila práci s pacienty vyžadujícími neustálou péči.
- Poprvé Marešová podle obžaloby zabíjela v lednu 2010. Další vraždy pak údajně spáchala na konci roku 2011, v dubnu 2012 a třikrát od února do června loňského roku.
- Marešová byla zpočátku stíhána pouze kvůli údajné vraždě sedmdesátileté onkologicky nemocné pacientky, která zemřela v noci na 6. června 2014. Na případ upozornil lékař Petr Vondráček, který mrtvé ženě nechal odebrat krev. Analýza ukázala, že pacientku zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. „Bral jsem to ale jako omyl zdravotní sestry, o úmyslu jsem vůbec neuvažoval," uvedl před časem Vondráček. Policie však dospěla k závěru, že šlo o úmyslný trestný čin.
- Kriminalisté následně prověřovali také další případy úmrtí na jednotce intenzivní péče rumburské nemocnice. Vyšetřování jim komplikoval fakt, že nebyla k dispozici těla zemřelých. Na základě analýzy zdravotní dokumentace kriminalisté vytipovali 11 podezřelých úmrtí, z nichž u pěti znalecké posudky objevily obdobné stopy jako v případu první vraždy. Koncem loňského listopadu proto bylo rozšířeno obvinění Marešové o dalších pět vražd.
- Podle informací znalci u Marešové neodhalili žádnou duševní nemoc nebo poruchu. Obžalované tak hrozí až doživotní vězení.
- Marešová, která byla po odhalení prvního případu z nemocnice propuštěna, má za sebou opakovaný pobyt ve vazbě. Poprvé na ni soud vazbu uvalil koncem loňského srpna. Zhruba po měsíci však byla propuštěna. Na konci listopadu byla Marešová v souvislosti s rozšířením obvinění o dalších pět vražd opět vzata do vazby, kde je dosud.
- Na lékaře Petra Vondráčka, který na podezřelé úmrtí loni v létě upozornil, podalo vedení nemocnice v září trestní oznámení pro údajné nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař, jenž mezitím z nemocnice odešel, jakékoliv nařčení od začátku odmítá jako účelové. Loni v říjnu Vondráček získal v komunálních volbách v Rumburku rekordní množství preferenčních hlasů a křeslo v městské radě. Vondráček kandidoval jako nezávislý na kandidátce ČSSD. Od letošního března zasedá v představenstvu Lužické nemocnice v Rumburku.