V úterý ráno měl stanout před děčínským okresním soudem rumburský místostarosta Darek Šváb, který je viněn z několika trestných činů. Den před jednáním se ale ze zdravotních důvodů omluvil. Začátek velmi očekávaného soudního procesu, mnohými označovaném za proces roku, se tak nejméně o tři týdny odkládá.

Odložení jednání potvrdil v pondělí ráno okresní soud.

„Dnešního dne přišla ze strany obžalovaného a jeho obhájkyně omluva 
s žádostí o odročení ze zdravotních důvodů. Hlavní líčení, která se měla konat ve dnech 7. a 21. října, jsem nechal odvolat," řekl v pondělí ráno soudce Miloš Řízek. Hlavní líčení by nově mělo začít 30. října.
Darka Švába podle jeho vlastních slov trápí dlouhodobé a bolestivé problémy
s krční páteří.

„Mám již tři týdny problémy, minulý týden to vygradovalo. Chodím na kapačky, na rehabilitaci, dostávám obstřiky," řekl Děčínskému deníku Šváb.

Již několik týdnů před začátkem soudního procesu se objevovaly informace o tom, že soudní líčení bude odloženo. Jeho začátek byl totiž stanoven jen tři dny před začátkem komunálních voleb, ve kterých Darek Šváb kandiduje na posledním místě sdružení Rumburáci.cz.

„To rozhodně odmítám, nejedná se 
o žádný kalkul. Něco takového mohla vymyslet jen chorá duše," dodává Šváb.

Možný přesun jednání odmítl přibližně tři týdny před konáním prvního stání i soudce Miloš Řízek. V té době se totiž první spekulace o odložení zahájení soudního jednání ve větší míře objevily.

Šváb podle kriminalistů při loňské poradě městských policistů pobízel své podřízené 
k nekalým praktikám při výkonu povolání. Své požadavky údajně podpořil zastrašováním. Z vydírání byl obviněn později.

Koho měl vydírat, dozorující státní zástupce zatím neřekl. Z paragrafů trestního zákona, pro které je Šváb stíhán, ale vyplývá, že osmiletý trest za vydírání hrozí obviněnému, „spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti".
Politikovi podle dosavadních informací hrozí až osmileté vězení.

Kriminalisté zadrželi Švába v polovině loňského prosince přímo na radnici, měsíc strávil ve vazbě.  Již během vazebního vyšetřování, ale i po propuštění, byl několikrát vyzván k odstoupení. To ale odmítl. Neúspěšný byl také pokus o jeho odvolání na jednání zastupitelstva.

Velké vášně v Rumburku vzbuzuje provázanost funkce místostarosty a funkcí ve vedení nemocnice. Šváb je v ní totiž jak ředitelem, tak předsedou představenstva. Podle jeho odpůrců se tak má vytvářet kruh.

Šváb byl dlouhé roky členem ČSSD. Strana mu po obvinění pozastavila členství. Definitivně se se stranou rozešel poté, kdy nezaplatil několikatisícové stranické příspěvky. Podle stranických stanov pak členství zaniká.

Policie zasahovala i v rumburské Lužické nemocnici, kterou Šváb vede. Kriminalisté byli i v jeho kanceláři. Podle policejní mluvčí Petry Trypesové se zajímají o hospodaření nemocnice, ze které si detektivové z hospodářské kriminálky odvezli velké množství dokumentů. Jen jejich zaevidování a zpracování zpravidla zabere několik týdnů až měsíců.

Při vyjímání každého šanonu i dokumentu ze zapečetěných pytlů totiž musí být zástupce organizace, které se dané dokumenty týkají. Další dlouhé měsíce trvá analýza všech zajištěných dokumentů. Žádné obvinění ale zatím nepadlo.

Kromě místostarosty Švába je v Rumburku stíhán také starosta města Jaroslav Trégr. Toho policie viní  z podvodů při čerpání dotací na provoz fotbalového klubu. Trégr dlouhodobě považuje trestní oznámení, na základě kterých byl obviněn, za předvolební boj.