Teplický soud ve čtvrtek nečekaně změnil svůj předchozí rozsudek nad třemi bývalými policisty z Teplic. Poté, co je dvakrát zprostil viny v předchozích líčeních, je napotřetí uznal vinnými a poslal je do vězení na dobu od 18 měsíců až po dva roky. Ovšem s podmíněným odkladem. Tedy pokud ve stanovenou dobu po pravomocném rozsudku (až pět let), neudělají nic protizákonného, do vězení nepůjdou. Soudce je odsoudil za to, že měli brát úplatky. Případ se již napotřetí vrátil před teplický soud poté, když předchozí dvě rozhodnutí o nevině zrušil nadřízený krajský soud.

Roman Majerník, Adam Řebíček a Radek Turišin pracovali u teplické hospodářské kriminálky. Podle obžaloby poskytovali podnikatelům za úplatu informace a nabízeli zastavení vyšetřovaných kauz. Impulz k vyšetřování dal před lety tehdejší majitel autobazaru AutoHypo Michal Bartes. Několik let tvrdil, že jemu a dalším podnikatelům policisté v čele s Řebíčkem nabízeli za úplatu informace a zastavení policejního vyšetřování jeho případů. Bartes už před lety médiím při vyšetřování celé kauzy řekl, že od něj policisté dostali na úplatcích zhruba dva miliony korun. Údajně poškozený podnikatel byl přitom sám opakovaně odsouzen, mimo jiné pro úvěrové podvody a je prošetřován za krácení daně. V současné době je ve vězení v Ostravě.

Teplický soudce Milan Ferenc bývalé policisty opakovaně obžaloby zprostil kvůli nedostatečným a nejednoznačným důkazům. Opakovaný druhý verdikt krajský soud zrušil letos s tím, že Okresní soud v Teplicích se dostatečně nevypořádal s důkazy. Nové jednání tedy bylo naplánováno na čtvrteční den. Soudce dopoledne přednesl listinné důkazy, zamítl ale nadřízeným krajským soudem doporučený výslech dalších dvou svědků. Podle advokátů obžalovaných nadřízený krajský soud rozhodnutím tlačí na soud v Teplicích, a omezuje tak jeho nezávislost. Navíc, výslech dotyčných svědků by do případu nic nového nepřinesl.

Tresty pro bývalé policisty

Po závěrečných řečech pak ve čtvrtek před polednem přišlo nové rozhodnutí. Radek Turišin dostal 2 roky s podmínkou na 3,5 roku. K tomu musí zaplatit peněžitý trest 250 tisíc korun. Roman Majerník dostal od soudu 2 roky s podmínkou na 5 let, a peněžitý trest 400 tisíc korun. Adam Řebíček od soudu obdržel trest vězení 18 měsíců, přičemž má podmíněný odklad na tři roky. K tomu musí zaplatit 250 tisíc korun. K tomu všemu ještě musejí poškozenému Bartesovi, který na to všechno upozornil policii, když už to pro něj bylo finančně neúnosné, uhradit náhradu škody půl milionu korun.

Žádný z trojice bývalých policistů s tímto trestem nesouhlasil. Majerník s Řebíčkem se hned ve čtvrtek v soudní síni odvolali, Turišin si ponechal stejně jako státní zástupce lhůtu na rozmyšlenou.

Bez komentáře soudce…

Soudce Milan Ferenc své rozhodnutí, které se od předchozích zcela odlišuje, nechtěl pro media komentovat. Odkázal na písemné odůvodnění rozsudku, které pošle advokátům a státnímu zástupci. Rozhodnutí soudu nekomentovali ani tři bývalý policisté a bez jakéhokoliv slova opustili po rozsudku teplický soud.

Řebíčkova obhájce Eduarda Brunu odlišný verdikt překvapil. „Bez dalších důkazů vztahujících se k meritu věci bylo rozhodnuto jinak. Kdyby tady byl proveden jeden důkaz, třeba další svědek, o který by se dalo opřít nové rozhodnutí, tak bych tomu rozuměl. Ale takto tomu já nerozumím," řekl Bruna, když opouštěl po čtvrtečním jednání teplický soud.

Proč soud rozhodl opačně, se tedy nikdo včera nedozvěděl. „Všechno bude obsaženo v písemném odůvodnění rozsudku. Pokud se týká uložených trestů, jsou ukládány s ohledem na to, jakou trestní minulost za sebou obžalovaní měli, soud zohlednil i časový odstup od spáchání trestné činnosti po projednání věci soudem," řekl stroze teplický soudce Milan Ferenc.

Čtvrteční a potřetí nařízené hlavní líčení trvalo na rozdíl o několikadenních předchozích dvou velmi krátce, pouze hodinu.
Poté, co se soudce Ferenc rozhodl, že nepředvolá ani další dva svědky, bylo jasno. Vše se chýlilo ke konci. Přitom právě výslech dvou dalších svědků požadoval krajský soud, který případ do Teplic už dvakrát vrátil. Nestalo se tak, i když na tom trval státní zástupce Radek Bělor. Nicméně i on souhlasil s tím, že by nic nového do případu zřejmě jejich výslech nepřinesli. Spíše mělo jít o splnění požadavku nadřízeného orgánu. „Pokud je teplický soud nevyslechne, může mu krajský soud případ opět vrátit," spekuloval o přestávce před vynesením závěrečného rozsudku.

Advokáti policistů také poukázali na to, že Bartes coby svědek může být nevěrohodný. Protože byl již dvakrát odsouzený, jednou za podvod a jednou za zpronevěru.

Protože se někteří odvolali proti rozsudku, bude se celým případem už poněkolikáté zabývat také krajský soud.

Asi nejznámější postavou v trojici bývalých policistů byl Adam Řebíček. V posledních letech byl finančním ředitel SK Slavia Praha fotbal, kterou vlastnil jeho bratr Aleš. Ten byl ministrem dopravy ve vládě Mirka Topolánka, tedy v letech 2006 až 2009. V téže době začala přeměna jeho bratra z řadového policisty na obchodníka - v roce 2006 nastoupil do polostátního ČEZ, o rok později se dostal do dozorčí rady jejích dvou dceřiných firem a ještě před koncem bratrova ministerského působení přešel do státní Správy železniční dopravní cesty.