U Okresního soudu v Chomutově pokračovalo tento týden jednání s bývalou starostkou Klášterce nad Ohří Kateřinou Mazánkovou, která je od 1. dubna manažerkou dotací na Městském úřadě Žatec. Jako svědci u chomutovského soudu vypovídali bývalý starosta Klášterce Jan Houška, který trestní oznámení podal, a také tehdejší tajemnice Lenka Antalová.

Soudkyně Andrea Martínková nejprve přečetla Houškovu výpověď z přípravného řízení. Na policii tehdy vypověděl, že Mazánková v době svého působení coby vedoucí odboru rozvoje a investic města „kradla". Jednání v soudní síni sledovala také dcera exstarostky a toto tvrzení před zraky dcery vehnalo Mazánkové slzy do očí.

Čtěte také: Bývalá starostka Klášterce se má na žatecké radnici starat o dotace

Houška tvrdí, že Mazánková dávala k proplacení faktury za jiné, vyšší částky, než jaké předtím schvalovali radní. Dohromady měla vzniknout městu škoda za 1,4 milionu korun. Mazánková však trvá na své nevině. Poukazuje, že na průvodce k fakturám byly podpisy dalších čtyř lidí, kteří obviněni nejsou. Kauzu považuje za součást politického boje. Obhajobě se u soudu podařilo najít ve výpovědi exstarosty nesrovnalosti, které neuměl vysvětlit.

Výpověď Houšky však potvrdila i bývalá tajemnice Lenka Antalová. Soudu řekla, že Houška jako starosta by nepodepsal žádný dokument, který by byl v rozporu se zákonem. Na doplňující dotazy obhajoby ovšem ani Antalová neuměla přesvědčivě odpovědět. Hájila se tím, že se vše odehrálo už v roce 2008 a proto si vše úplně přesně nepamatuje.

Pondělní soudní jednání se nakonec protáhlo neplánovaně až na osm hodin. Během líčení soudkyně dokonce odvolala další svědky, kteří byli na cestě a měli ten den ještě vypovídat. Nakonec jednání odročila. Bude pokračovat v srpnu výslechem dalších svědků.

V kauze jde o problém z roku 2008

Kateřina Mazánková u Okresního soudu v Chomutově spolu s někdejším místostarostou Klášterce Tomášem Šroubkem čelí obžalobě, která je viní z poškození města při realizaci šesti výběrových řízení v roce 2008.

Městu měla při realizaci žádostí o dotace a následném výběrovém řízení na zateplení škol, školky a revitalizaci zámeckého parku vzniknout údajně škoda ve výši 1,4 milionu korun. V této době byla Kateřina Mazánková vedoucí odboru rozvoje a investic klášterecké radnice a Tomáš Šroubek byl místostarostou. Mazánková měla podle obžaloby předčasně proplatit několik faktur či zvýhodnit jednu z firem a Šroubek se měl podílet na manipulaci ceny pro zhotovitele žádosti o dotaci.

Trestní oznámení na Kateřinu Mazánkovou podal bývalý starosta Jan Houška, jehož Mazánková ve funkci nahradila. Celý spor u soudu se tak odehrává na politickém pozadí.