Zamotaný, zastřený mnoha tajemstvími, záhadný… Takový je případ údajného týrání Jany Paurové ze Slavětína, která zmizela beze stop na začátku roku 2013. Už podruhé odvolací senát zrušil rozsudek nad jejím manželem Pavlem Paurem. Bil a psychicky týral svou ženu? Nebo je nevinen? Nejprve soud zrušil osvobozující rozsudek, nyní ale i verdikt vinen a podmínku. Jednání se tak opět vrátí před lounský soud, složitou kauzu „bez oběti" bude řešit už potřetí.

O opětovném zrušení rozsudku, tentokrát odsuzujícího, rozhodl krajský odvolací soud v Ústí nad Labem v minulých dnech na neveřejném jednání. „Rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání," zní verdikt. Informaci potvrzují internetové stránky soudu. Proč se tak stalo, zda kvůli nedostatku důkazů nebo kvůli něčemu jinému, zatím není jasné, odůvodnění rozhodnutí prozatím nebylo zveřejněno.

Přímé důkazy chybějí

Paurovi lounský soud na začátku tohoto roku vyměřil dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. „Vina obžalovaného byla prokázána. Nejsou sice přímé důkazy, ale podařilo se získat ucelený řetězec nepřímých důkazů," konstatoval tehdy soudce Petr Šilhan. Po odvolání Paura už ale není tento rozsudek platný a lounský senát bude složitý případ, kterým se zabývá už více než dva roky, rozplétat dál.

Soud se přitom k variantě, že Pavel Paur svou ženu dlouhodobě psychicky i fyzicky týral, bil, fackoval a někdy i kopal, přiklonil až napodruhé. Loni v lednu Paura zprostil obžaloby, uvedl tehdy, že nejsou přímé důkazy a že všechna svědectví jsou jen „z doslechu". Připustil tehdy, že modřiny nemusely pocházet z bití, ale z pádů po požití alkoholu, týrání nikdo přímo neviděl. Krajský odvolací soud ale tehdy také osvobozující rozsudek zrušil a vrátil, nařídil další a důslednější dokazování. Během opětovného projednávání se pak objevily nové výpovědi sociálních pracovnic, které potvrzovaly, že když Jana Paurová mluvila o týrání, působila prý věrohodně. Také ošetřující lékař u soudu připustil, že modřiny mohly být od týrání. A proto lounský soud tehdy změnil názor. Brzy tedy bude rozhodovat už potřetí.

Protichůdné verze

Pavel Paur od začátku svou vinu odmítá. „Manželku jsem nebil. Když se manželka napila, byla agresivní. Házela po mě věcmi, vytáhla i nůž. Hádali jsme se kvůli jejímu pití, které mi vadilo. Modřiny měla od toho, jak jsem jí chytil a třeba posadil, když se do mě pustila. Netýral jsem ji, ale bránil jsem se. Také z toho jak padala," uvedl během procesu. „Neubližoval jsem manželce. Mluví o tom jen svědci druhé strany. Řada lidí, včetně jejích milenců, naopak říká, že žádné modřiny neviděli," řekl také. Jeho obhajoba tvrdí, že týrání nebylo prokázáno, svědci nic takového neviděli.

Soud v Lounech v případu týrání nezvěstné ženy vyslechl už desítky svědků. Vypovídali lidé z obce, sousedé, kamarádi, milenci, rodina i různí odborníci, například znalkyně z oboru psychologie. Výpovědi ve velmi zamotaném a záhadném případu, kde chybí to zásadní, a to slova údajně týrané Jany Paurové, jsou ale diametrálně rozdílné.

Zažívala doma peklo?

„Dlouho jsem nevěřila, že by ji Pavel bil, sem tam měla sice modřiny, ale pořád jsem tomu nevěřila. Až v září 2012, to bylo hrozné, jak byla modrá, říkala, že jí to udělal manžel. Měla modřiny na rukách, stehnech, tříslech, řekla, že jí zkopal," uvedla například sestra Paurové. „Vyhrožoval jí, že se jí zbaví, že jí vezme děti. Měla z něj strach. Stěžovala si často, že ji pořád bije, fackuje a kope, také proto pila. Bil ji, také znásilňoval," řekla její teta. Pro variantu vinen mluvilo i několik kamarádek. „Několikrát jsem jí viděla zmalovanou, hodně se ho bála. Chodila si často stěžovat, že jí bije. Bral jí údajně i peníze, bála se, že ji připraví o děti," vypověděla jedna z nich. Muž měl doma zamykat jídlo, vyhrožovat odebráním dětí. I další mluvili o bití, manžel měl, podle vyprávění, svou ženu, když spala, dokonce i pomočit a pokálet. Paur se proti tomu ale několikrát ohradil.

Podobných svědectví byla u soudu celá řada. Jenže jen „z doslechu". A právě tím argumentuje Pavel Paur a jeho obhajoba. Jde údajně jen o rodinu zmizelé matky čtyř dětí a kamarádky. Na druhou stranu mnoho svědků mluvilo i ve prospěch manžela, zastávali se ho. Jana Paurová často a dost pila. Někdy padala, od toho prý mohla mít modřiny. Jednou měla spadnout i ze schodů, jednou, pod vlivem alkoholu, vyklopila své dítě z kočárku.

Podle některých je vše jinak

„Často byla opilá. Jednou jsem ji viděla, jak spadla ze schodů," svědčila ve prospěch manžela například žena ze Slavětína. „Nikdy jsem si nevšiml, že by u nich docházelo k napadání ze strany pana Paura. Spíš opačně, ona napadala jeho, soused se bránil. Občas jsem zaslechl, jak na ni volal, ať položí ten nůž, aby toho nechala, aby nic nedělala. Zranění mohla mít od toho, jak opilá padala. Několikrát jsem ji viděl upadnout," řekl jeden ze sousedů. „Byla neustále opilá. A když byla opilá, byla agresivní. Často si i hodně vymýšlela. Často padala, modřiny mohla mít z toho," řekla další žena ze Slavětína.

A jak mluvili klíčoví svědci, díky jejichž výpovědím soud změnil v minulém jednání názor? Lékař, který po jednom u údajných útoků Paurovou ošetřoval, připustil, že zranění mohla být způsobena napadením. „Pacientka mi řekla, že ji napadl manžel. Pohmožděniny a další zranění tomu odpovídaly, mohla je utrpět v důsledku takového jednání," uvedl. Podle něj je nepravděpodobné, že by si je způsobila pádem například ze schodů.

Také svědkyně z centra pro týrané ženy a sociální pracovnice uvedly, že Paurové věřily. „Byla to velmi ustrašená žena, muže se bála, bála se, že přijde o děti. Věřila jsem jí, že je fyzicky i psychicky týrána," řekla svědkyně pracující v centru. „Byla hodně rozrušená, měla projevy týrané ženy, měly jsme dojem, že šlo o domácí násilí," uvedla také pracovnice sociálního odboru na lounské radnici.

Problematický vztah

Případ stále nekončí, Pavel Paur trvá na své nevinně. Případ „neprosvětlili" ani starší synové, kteří odmítli u soudu vypovídat. Ten mladší přitom měl při vyšetřování původně mluvit jinak než otec a starší syn, který měl mít s matkou velké, i fyzické neshody. Soužití Paurových rozhodně nebylo ideální. Manželé se rozváděli, kvůli neshodám u nich byla několikrát policie, oba měli několik milenců. Jana Paurová hodně pila. Paur hledal ženy na seznamkách, měl údajně milenky, posílal milostné SMS i přítelkyni bratra Jany. Ale i ona měla milenců několik.

Podle žalobců je Paur vinen. „Nebyla světice, to určitě ne, pila hodně alkohol, byla nevěrná, ale pila kvůli tomu, že nezvládala špatnou situaci v rodině. To že byla napadána a měla modřiny, bylo podle mého prokázáno, celá řada svědků mluví o bití, modřinách, znásilňování či vyhrožování, že jí sebere děti," uvedl už dříve státní zástupce Jindřich Koželuh.

Jana Paurová zmizela beze stopy

Nejdůležitější výpověď, přímo Jany Paurové, ale chybí. A kde vlastně je Jana Paurová, která za velmi záhadných okolností a beze stop zmizela v únoru 2013? Stále se neví. Matka čtyř dětí ze Slavětína se ztratila jen den poté, co dostala předvolání na policii, kde měla vypovídat právě kvůli týrání. Prý se hodně bála.

Její zmizení tehdy nahlásil manžel. Ráno, když se vzbudil, prý už nebyla doma. Nezvěstnou ženu policie stále hledá, ale zatím bezvýsledně. Nejsou svědci, kteří by ji viděli, na veřejnosti prý nebyla už den předtím. Policie prověřuje několik verzí – nešťastnou náhodu, kdy žena mohla zemřít například po nějakém zranění v lese, uvažují ale i nad možností, že utekla před problémy a žije někde v ústraní. Vyšetřují ale také možnost sebevraždy a vraždy.

Utekla? Je po smrti?

Část lidí ze Slavětína a okolí si myslí, že prostě utekla před nešťastným životem. Další jsou ale přesvědčeni, že by bez dětí neodešla, byla na ně prý hodně fixována, říkají, že se jí stalo něco zlého. Rodina Jany Paurové obviňuje jejího manžela, upozorňují na neshody v jeho výpovědích. Kriminalisté toto podezření také prověřovali, důkazy ale nejsou. „Prověřování členů rodiny je v takových případech zcela standardním postupem," sdělila Alena Bartošová, policejní tisková mluvčí.

Důkazy, které by některou verzi potvrzovaly, či vyvracely, ale zatím nejsou…