Podle obžaloby se čtveřice můžů chtěla pomstít za to, že policie zatkla jejich příbuzné po tom, co v květnu v Duchcově napadli na ulici manželský pár. Po internetu se začalo šířit video z tohoto brutálního útoku.

Romská čtveřice pak osudného 13. července hledala po městě iniciátora protiromských demonstrací Jindřicha Svobodu. Přitom se jim do cesty připletla jiná dvojice mužů. Nejprve došlo k verbálním přestřelkám, poté i k šarvátce, která pro oba muže skončila návštěvou nemocnice a několikadenním léčením.

Ani jeden z romských útočníků se k útoku nepřiznal. Na svoji obhajobu naopak někteří uváděli, že jejich protivníci lžou. „Nebyl důvod nikoho urážet a ubližovat mu," uvedl ve čtvrtek před soudcem v síni jeden z obžalovaných Jaroslav Ferko. Před senátem se ocitl spolu s bratrem Radoslavem, Ladislavem Ferim a Davidem Bledym. Právě poslední jmenovaný je otcem dvou označených útočníků květnového napadení manželského páru v ulicích Duchcova. Tento brutální případ se ale k soudu na hlavní líčení ještě nedostal. Má tak být na konci února. Ale právě tento osudný květnový okamžik vše v Duchcově rozpoutal. Následovaly demonstrace. A v polovině července přišlo také k soudem projednávané potyčce romské čtveřice, s úmyslem pomstít se. To nepopírali. Chtěli mluvit s iniciátorem demonstrací, aby si prý vše vyjasnili.

Před soudem tento týden vypovídali jak oba napadení, tak další svědci, včetně zasahujících policistů a strážníků

Soudce vyslechl také závěry znalkyně v oboru zdravotnictví Andrey Vlčkové. Ta na základě zpráv od lékařů z vyšetření a fotografiích pořízených po napadení uvedla, že šlo evidentně o útoky pěstmi nebo nohami do obličové části napadených. Ale zároveň podokla, že k vážnějším poraněním nedošlo. „V obou případech šlo o lehká zranění bez větších následků," řekla s tím, že ale podle způsobu vzniku zranění v obličeji se jednalo evidentně o fyzické násilí, nejspíše pěstmi.

K soudu se dostavila také početná skupinka Romů z Duchcova, z řad rodinných příslušníků. Na chodbě zástupcům Deníku řekli, že je všechno zbytečně vyhrocené. „Ano, něco se v květnu stalo, ale co se pak dělo, je už jen zbytečný důsledek. Jenom proto, že jsme cikáni," uváděla jedna z těch, kteří přišli včera do budovy soudu v Teplicích.

Znalkyně v oboru zdravotnictví také uvedla, že jeden z napadených měl pohmožděniny i na zádech. Což by mohlo potvrzovat avizovaný útok zezadu. Že by si pak zranění v obličeji dvojice mohla způsobit pouhým následným pádem na chodník, po postrčení zezadu, to Andrea Vlčková coby znalkyně v oboru zdravotních úrazů vyvrátila.

Soud bude pokračovat za dva týdny. Státní zástupce nechal předvolat ještě další svědky. Pak by ale už mohl soudce Jaroslav Malchus vše uzavřít a vynést konečný rozsudek a vyměřit tresty pro čtveřici útočníků z Duchcova. Soudce také včera jednoho ze čtveřice pustil z vazby. K soudu přijde až na hlavní líčení v závěru ledna. (pem)