Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudce Jan Chocholatý: Recidivisté u nás představují trvalý problém

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Před rokem soudce Jan Chocholatý pro Deník v rozhovoru uvedl, že nám chybí místa ve věznicích a tvrdé tresty pro notorické recidivisty. Na práci policie a justice se podle něj negativně podepsala amnestie prezidenta Václava Havla v roce 1990.

18.7.2016
SDÍLEJ:

SOUDCE ústeckého odvolacího krajského soudu Jan Chocholatý.Foto: Deník/František Roček

„Podobné problémy, byť v menší míře, nastaly v roce 2013 po amnestii prezidenta Václava Klause," říká soudce Chocholatý.

Co znamenala Havlova amnestie?
Plošná amnestie je nesystémový krok. V důsledku lednové amnestie z roku 1990 bylo propuštěno zhruba 12 600 odsouzených, tedy tři čtvrtiny, a též 1 200 lidí z vazby. Byly prominuty i podmíněně odložené tresty, všechny peněžité tresty a všechna nápravná opatření. V roce 1990 měla amnestie vliv na nárůst kriminality jen částečně. Byl to počátek divoké doby. Mnozí si mysleli, že všechno je možné, stačí se nebát. Každý druhý obviňoval policii a justici ze spolupráce s předchozím režimem, když byl přistižen při trestném činu. Byla to doba, kdy nikdo neměl sílu ani chuť zabránit divoké privatizaci. Do dvou let po amnestii byla zhruba polovina odsouzených zpět ve vězení.

Jaký měla amnestie celkově dopad?
Havlova amnestie byla významná. Kriminalita v Československu v letech 1990 a 1991 skokově narostla. Ale tehdy vzrůstala kriminalita i díky prvotrestaným pachatelům, tedy skupině pozdějších recidivistů. Následoval růst kriminality v rámci ČR až do roku 1999.

Stejná situace byla i na severu Čech?
Na severu Čech nejvíce stíhaných osob krajské státní zastupitelství evidovalo až o sedm let později, protože vyšetřování trestných činů trvá měsíce, někdy i přes rok. Potom následuje i čekání až přijdou obžaloby k soudnímu projednání, třeba i roky. Sever Čech měl dlouhodobě méně soudců, než bylo zapotřebí. Situaci se daří napravovat až v posledních letech.

Kolik lidí bylo stíháno na severu Čech?
V severočeském soudním kraji, tedy na území dnešního Libereckého a Ústeckého kraje, v roce 1990 stíhalo státní zastupitelství jenom 8 110 osob, o rok později zhruba o tisíc více. Od roku 1993 začal prudce narůstat počet stíhaných státním zastupitelstvím o více než sto procent.

Kdy bylo dosaženo vrcholu?
Absolutní vrchol nastal v roce 2006.

Došlo po roce 2010 ke snížení počtu nejzávažnějších trestných činů?
Ano i ne. Statistika Nejvyššího státního zastupitelství pro severočeský soudní kraj ukazuje, že na vrcholu, tedy v roce 2006, bylo stíháno 20 775 osob. Od té doby nejméně stíhaných bylo v roce 2012 16 628 osob. Je to pokles jenom o 20 procent. Z pohledu policie došlo k významnému poklesu počtu některých druhů krádeží. Snižoval se postupně také počet vražd a loupežných přepadení.

Jaký byl význam amnestie z ledna 2013?
Někde jsem četl slova kriminoložky Aleny Marešové o amnestiích v letech 1990 a 2013: „Srovnávat je nejde. Jediné, co mají podobné, je, že se velká část propuštěných do vězení opět vrátí. Stalo se to v roce 1990 a stane se to i nyní."

Stalo se?
Stalo. Bez ohledu na to, čím prezident Klaus odůvodňoval amnestii, byl v tom jeden zásadní důvod: Přeplněnost věznic. Počet vězněných poklesl asi o 30 procent. Odešlo z věznic 6 442 osob. Několik věznic mohlo být na krátký čas zakonzervováno. Jenže v roce 2015 byly věznice opět plné. Přes sto procent.

Kolik amnestovaných se opět vrátilo do vězení?
To se přesně nedozvíme. Sice již v květnu 2013 mělo spáchat znovu trestný čin asi 20 procent amnestovaných, ale objevil se zásadní problém. Část amnestovaných měla díky amnestii také čistý trestný rejstřík. Proto, když pachatel spáchal v roce 2013 trestný čin znovu, soudce na něho musel hledět jako na prvotrestaného a dát mu ještě šanci tedy odsoudit ho k podmínečnému trestu vězení. Ve statistikách se tedy neobjevil jako recidivista. Teprve až se dostane za krádeže před soud podruhé, bude zase recidivistou.

Proto jste proti amnestii?
Ano, na rozdíl od institutu milosti, jejíž pravděpodobnost udělení je malá a pouze v odůvodněných případech.

Amnestie nebyla dobrou zprávou, ale částečně v roce 2014, a především v roce 2015, pokračoval mírný pokles kriminality. Jak to vysvětlit?
Občané jsou citliví na násilné útoky a zlodějské útoky na majetek. V obou oblastech dochází k pozvolnému snižování počtu útoků. Velmi významný byl například pokles počtu krádeží aut. V Ústeckém kraji v roce 2009 bylo evidováno 1 406 případů, ale v roce 2015 jenom 535 ukradených aut. K poklesu krádeží dochází kvůli výrazně kvalitnějšímu zabezpečení vozidel proti zlodějům. Naši zloději také jezdí více krást auta do Německa a Rakouska. Lidé mají též v domech a bytech technicky nesrovnatelně lepší zabezpečovací zařízení než před dvaceti lety.

Čili počet majetkových útoků je zřetelně nižší?
Ano, například v Ústeckém kraji trestné činy na majetku letos do konce května policie evidovala v 3 737 případech, loni za stejné období 4 712 případů.

Ale nevidíte to příliš optimisticky?
V devadesátých letech si každý, kdo chtěl, ukradl a zprivatizoval, co mohl. Kriminalisté vyšetřovali řadu nájemných a loupežných vražd a příprav k těmto vraždám. Postupně kriminálníci zjistili, že násilné útoky zbytečně přitahují pozornost policie. Výhodnější je neviditelná hospodářská kriminalita a nenásilné krádeže bez svědků. Primitivních loupežných přepadení proto ubylo. Jsou stále více doménou jenom určitých skupin obyvatelstva.

Říkáte, že pachatelé hřeší na to, že u okresních soudů dostanou příliš nízké tresty. Kdyby se odvolal státní zástupce proti mírnému trestu, dostal by mnohdy pachatel u odvolacího soudu ještě vyšší trest. Čeho to je signálem?
Soudci okresních soudů musí řešit neustále mnoho drobných kriminálních činů. Jde o stovky lidí odsouzených třeba k obecně prospěšným pracem, které ani nevykonají, a odsouzených několikrát k podmíněnému trestu. Všechny je poslat do vězení nelze, protože již teď jsou věznice plné.

Máme málo věznic?
Bohužel, ano. Alternativní tresty, domácí vězení jsou pouze pro lidi, kteří se něčeho dopustili, ale už se podobných chyb nechtějí dopustit. Ale pro stovky a tisíce lidí jsou podmíněné tresty jen obtěžováním. Když je zloděj či násilník zadržen několikrát po sobě, dát mu podmíněný trest znamená tolerovat jeho trestnou činnost. Proto je nutné zvýšit kapacitu věznic. Tomu lze též říkat generální prevence. Protože recidivista na dlouhá léta za mřížemi je pro společnost lepším řešením nemůže spoluobčanům škodit.

Jenže náklady na jednoho vězně jsou až tisíc korun na den, že ano?
Nelze vše přepočítávat na peníze. A když už, pokud zadrží policie recidivistu, lze předpokládat, že čin, za který je zadržen, je jenom špičkou ledovce toho, co spáchal. Někteří možná za rok zničí a ukradnou věci za statisíce korun, za částku, kterou stojí jejich roční pobyt ve vězení.

Lze škody odhadnout v penězích?
Pokud si někdo chce nakrást, aby měsíčně získal 10 až 20 tisíc korun na alkohol, drogy a automaty, musí ukrást věci nejméně ve čtyřnásobné až pětinásobné hodnotě. Zloději prodávají lup zhruba za třetinu až čtvrtinu ceny. Dokonce jízdní kolo za desítky tisíc korun zloděj prodá jenom za jeden dva tisíce korun, za desetinu ceny. Pokud vykrade zloděj auto, na vozidle způsobí škodu za desítky tisíc i prostým rozbitím okna. Podobné to je při vloupačkách do domů a bytů.

Jaká je krátkodobá bezpečnostní prognóza pro sever Čech?
Doplácíme na sociální problémy. Zejména je problémem vysoká a dlouhodobá nezaměstnanost. Sice celorepublikově momentálně dochází k poklesu nezaměstnanosti, ale důležitým a podceňovaným faktorem jsou i nízké mzdy části populace. Příjmy řady rodin jsou na hranici chudoby. Realitní kanceláře dělají ze severu Čech skládku nepřizpůsobivých osob. Stěhují je do velmi laciných bytů do lokalit, odkud se původní obyvatelstvo snaží raději odejít. Proto je doslova slavný Most a litvínovský Janov, ale takových míst jsou bohužel desítky, včetně třeba některých ulic v krajském městě Ústí nad Labem.

Soudce Jan Chocholatý o drogách:

Stále častěji se před soudem objevují Vietnamci kvůli pěstování konopí nebo distribuci pervitinu. Ale vždy to jsou jenom malé ryby. Do mafiánské struktury vietnamské mafie se nedostaneme. To nevzbuzuje moc optimismu. Vietnamsko český pervitin již několik let stále více směřuje od nás do Rakouska a Německa.

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych upozornil, že během uplynulého roku 2015 došlo v drogové oblasti k příjemné změně, když s prvním červencem přijalo Polsko regulaci volného prodeje léků s obsahem pseudoefedrinu. Jenže se budeme stále častěji setkávat s velkoobjemovou produkcí pervitinu z léků s obsahem pseudoefedrinu původem z Turecka. Jsou přiváženy po Balkánské trase.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava v Deníku již před rokem varoval, že jednotky NATO nebyly schopny vůbec ovlivnit stále vyšší produkci opia v Afghánistánu. A situace bude ještě horší. Ředitel Národní protidrogové centrály Frydrych upozorňoval, že loni historicky rekordní nadprodukce opia v Afghánistánu vyvolala obavy z renesance zájmu o heroin v Evropě. To vše v kontextu ukrajinské krize i nelegální migrace z Asie a afrického kontinentu. Suroviny nutné k výrobě pervitinu velmi ochotně dodají i šikovní lidé z Jihovýchodní Asie a Indie.

Protidrogová centrála také zaznamenala nový trend velkovýrobu pervitinu. Při výrobě jedné várky schopný vařič pervitinu vyrobí daleko více drogy než větší množství drobných českých vařičů. Tento trend sílí i v Evropě, např. v pobaltských státech.

Autor: František Roček

18.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman
2 14

Zeman pověří Babiše sestavením vlády 31. října

Tomio Okamura.
32 6

Okamura: Český rozhlas mě zesměšnil. Zestátním ho, pokud budu ve vládě

AKTUALIZOVÁNO

Autobus prorazil část závory na přejezdu. Projíždějící vlak zabrzdil včas

Sedm dětí jelo v autobuse, který v úterý před osmou hodinou ráno prorazil na železničním přejezdu ve vyškovských Nosálovicích závoru. Především díky rychlé reakci strojvedoucího vlaku, který jel v té chvíli po trati, se nestala tragédie.

Končí sjezd komunistů Číny. Prezident Si Ťin-pching se vyrovnal velkému Maovi

Dneškem vyvrcholil týden trvající 19. sjezd Komunistické strany Číny (KSČ). Prezident Si Ťin-pching může být vrcholně spokojen, protože sjezd bez poznámek schválil jeho ideologii. K tomuto aktu, který upevňuje moc prezidenta, došlo poprvé od éry Mao Ce-tunga. 

Výsledek voleb je oficiální. Babiš a Faltýnek mají novou imunitu

Výsledky víkendových voleb do Poslanecké sněmovny byly dnes vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Od středy do příštího pátku bude možné regulérnost voleb zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Oficiálním vyhlášením výsledků bude zároveň přerušeno trestní stíhání některých poslanců včetně Andreje Babiše či Jaroslava Faltýnka z ANO, kteří získali zvolením znovu imunitu. Policie tak o vydání k trestnímu stíhání bude muset požádat znovu.

Vznikne dálniční obchvat Česka? Rodí se již v hlavách úředníků

Paprsky dálnic od Prahy směrem do regionů nebudou do budoucna stačit. Už nyní je třeba přemýšlet o rychlých spojkách mezi krajskými městy, které by postupně dotvořily okruh kolem České republiky. Na silniční konferenci v Brně to řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT