Už v příštích týdnech by měly začít v lounském denním stacionáři dlouho očekávané práce budování zdvihací plošiny pro handicapované klienty. Dosud tam totiž působí velké potíže schody, které jediné vedou do společenské a dalších místností v patře objektu.

Problémy mají vozíčkáři i senioři

Vozíčkáře tam musejí ostatní namáhavě přenášet. „Docházejí sem ale také senioři, pro které schody znamenají rovněž velký problém," popsala situaci již dříve ředitelka stacionáře Libuše Machillová.

Nová vertikální zdvihací plošina má podle výsledků výběrového řízení stát 748 tisíc korun včetně daně. „Zpracování projektu a samotnou realizaci zajistí firma Vecom. Ta dělala před rokem také podobné zařízení v lounské speciální škole. Plošina by měla být postavena během léta," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun.

Peníze na pořízení tak potřebné věci, jako je schodolez či nakonec zvolená plošina, hledal stacionář dlouho. Opakovaně pomohlo například místní sdružení Dobroděj, které mu věnovalo výtěžky z benefičních akcí v řádech mnoha desítek tisíc korun. Další zábavně dobročinná akce tohoto sdružení s programem pro malé i velké, oblíbené Dobrodění, proběhne příští sobotu, první letní den, opět v areálu lounské Stromovky.

Vydechli si už také ve speciální škole

Na začátku loňského dubna byla slavnostně uvedena do provozu zdvihací plošina ve Speciální základní škole Louny. Také tam se dlouho potýkali s problémem, jak přepravovat handicapované žáky mezi jednotlivými patry a učebnami. A stejně jako ve stacionáři nezbývalo než vozíčkáře přenášet ručně, což znamenalo pro rodiče, učitele a také spolužáky značnou námahu. Díky plošině se také těmto lidem otevřela řada pro ně dosud nedosažitelných tříd ve vyšších patrech.