Po studiích budou muset lékaři pracovat v Ústeckém kraji tak dlouho, po kolik let stipendium pobírali. Kraj tak chce získat lékaře, zubaře a lékárníky, kterých je v regionu extrémně málo.

O stipendium mohli žádat absolventi prvních ročníků. Nemuseli mít přitom trvalé bydliště v Ústeckém kraji. Přihlásilo se 53 lidí z celé republiky.

„Tak velký zájem nás mile překvapil. Samozřejmě se situace nezmění za rok, za dva, ale je to běh na dlouhou trať. Věříme, že se nám pro nemocnice podaří získat mladé posily," řekl hejtman Oldřich Bubeníček.

Kraj mezi 25 studentů rozdělí 1,25 milionu korun. Zhruba 40 procent jich je z Ústeckého kraje, ostatní se hlásili z různých částí České republiky. Po studiích budou moci nastoupit do jakékoliv nemocnice v kraji včetně městských či soukromých zařízení, která o absolventy projeví zájem. Zubaři, kteří nepotřebují atestaci, si povinnou dobu mohou odpracovat hned po ukončení studia. Lékaři až po získání atestace.

Program bude díky velkému zájmu nejspíš pokračovat i v příštím roce. Pokud student nedostuduje nebo začne pracovat mimo Ústecký kraj, bude muset stipendium vrátit. „Myslím si však, že si to dobře rozmysleli a dohodu s krajem se budou snažit naplnit," věří hejtman Bubeníček.

Příspěvek medikům se rozhodla poskytovat také Městská nemocnice v Litoměřicích. Bude ho vyplácet těm, kteří po studiích budou pracovat v nemocnici alespoň tři roky. Stipendium 7 500 až 10 tisíc korun mohou získat studenti pátých a šestých ročníků všeobecného lékařství.

„Výše příspěvku bude záležet na ročníku studia a na skutečnosti, zda student absolvuje na některém oddělení naší nemocnice stáž," vysvětlil manažer pro lékařské neoperační obory litoměřické nemocnice Lukáš Fuhrmann.

V Ústeckém kraji chybí hlavně zubaři. V roce 2013 na jednoho zubaře připadaly skoro dva tisíce lidí. Odborníky postrádá také záchranka a nemocnice. Za několik let by mohl nastat problém i s praktickými lékaři