Jednání zastupitelstva s prakticky jediným bodem proběhne v pondělí 30. května v Lounech. Řešit se bude zadání veřejné zakázky na zpracování strategického plánu města bez výběrového řízení.

Strategický plán je relativně důležitý dokument, který určuje budoucí možnosti rozvoje města v různých oblastech. Pro Louny ho měl zpracovat Luděk Tesař, jak rozhodli letos v lednu lounští radní. Použili k tomu výjimku z vlastních pravidel o zadávání veřejných zakázek, která se ale opozici vůbec nelíbí. Proti postupu se veřejně ohradil zastupitelský klub ANO.

Schválená výjimka nestačí

Část zastupitelů radě vytýká především zrušení již probíhajícího výběrového řízení a schválení nesprávné výjimky. „Odbor správy majetku oslovil pět dodavatelů a byly zaslány tři nabídky v rozsahu 267 až 570 tisíc korun. Výběrové řízení rada města zrušila bez odůvodnění na podzim minulého roku a letos v lednu zadala tuto zakázku jedné společnosti bez jakéhokoliv výběrového řízení," upozorňují zastupitelé za ANO v čele s Milanem Rychtaříkem. „Zakázka byla zadána na základě nesprávně odsouhlasené výjimky radou města pouze na částku, ale ne na postup, takže zakázka byla zadána v rozporu s platnými pravidly rady města," dodává klub v tiskovém prohlášení.

Radní za koaliční TOP 09 Pavel Janda námitky do určité míry chápe. „Schválili jsme velmi úzkou výjimku, která zahrnovala pouze jednu část pravidel. Argument, že kromě této části jsme se jich měli dál držet, zní logicky," uvedl na dotaz Deníku. V praxi tak měla výjimka pamatovat nejen na částku, ale také na postup zadání.

Dali na dobré zkušenosti

Přímý výběr jednoho konkrétního subjektu bez výběrového řízení měl podle P. Jandy své opodstatnění. „U pana Tesaře jsme v době výběru zpracovatele strategického plánu poptávali vytvoření analýzy provozních výdajů města a systému financování obnovy majetku města Loun. Dozvěděli jsme se, že by mohl zpracovat také strategický plán," vysvětluje radní.

Jak vyplývá i z oficiálního usnesení rady, byla v potaz vzata dlouhodobá úspěšná spolupráce, například na zpracování rozpočtových výhledů a odhadech daňových příjmů. „Dali jsme místo risku výběru nejlevnějšího produktu přednost osvědčenému dodavateli, s kterým máme velmi dobré zkušenosti. Také jeho cena byla 266 tisíc, tedy nižší, než nejlevnější ve zrušeném výběrovém řízení," pokračuje Pavel Janda.

Rozhodnutí bude patrně zrušeno

Přidělená zakázka nakonec zněla na téměř 574 tisíc korun. Zahrnovala jak zmíněnou analýzu provozních výdajů města (233 tisíc), tak systém financování obnovy majetku Loun (75 tisíc korun) i samotný strategický plán.

„Argumenty opozice chápeme. Jde ale spíš o špatný výklad. Nicméně pro klid budu navrhovat revokaci části usnesení," dodává k problematické výjimce z pravidel radní Janda.

Další kroky naznačuje i program pondělního jednání zastupitelů. Jeho jediným bodem je odstoupení od této smlouvy a současně rozhodnutí o řádném vypsání výběrového řízení.

Zasedání zastupitelů bude jako obvykle veřejné, přijít podívat se může každý. Začátek je 30. května v zasedacím sále radnice na Mírovém náměstí v 16.30 hodin­.