Dobře odvedená práce, mnohaleté zkušenosti a výtečné hodnocení, spousta zásahů ve prospěch občanů – to vše nic neznamená. Alespoň pro strážníky městských policií, kteří se kdysi třeba „jen" vyučili řemeslu a nemají tedy maturitu. Ty všechny pošle na konci letošního roku do civilu novela zákona o obecní policii. Určuje, že strážníkem může být pouze ten, kdo dokončil středoškolské vzdělání.

Absurdnost situace přímo bije do očí v Lounech. Tam se toto nařízení dotkne hned několika osvědčených strážníků. „Jde o pět lidí, z nichž dva by měli studium letos dokončit. Tři strážníci, kterým hrozí, že budou muset odejít, jsou tu ale už víc než deset let. Jeden dokonce od samého založení lounské městské policie," upozornil Martin Svoboda, zástupce ředitele Městské policie Louny. U té aktuálně pracuje 29 lidí včetně ředitele a zástupců. Založena byla v roce 1991.

Zájemcům chybí fyzička

„Počet strážníků určitě není optimální," ví M. Svoboda. Doplnit stavy, natož nahradit očekávané odchody, je však velký problém. Adeptům, kteří se do tohoto náročného povolání hlásí, totiž zoufale chybí především fyzická kondice. Opět to ukázalo výběrové řízení, které v Lounech proběhlo v lednu. „Dva zájemci teď absolvovali psychotesty, výsledky ale ještě neznáme," dodal zástupce ředitele strážníků. Jenže to je pouhý zlomek. Drtivá většina zájemců propadla u fyzických testů. Prošli jen tři.

O lidi, kteří už prokázali své kvality a nasbírali zkušeností v lounských ulicích na rozdávání, radnice pochopitelně nechce přijít. „Rádi bychom ty strážníky, kteří jen kvůli chybějící maturitě nebudou moci sloužit v uniformě, převedli jako civilní zaměstnance. Jejich znalosti bychom využili například při monitorování městského kamerového systému," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun. Tím by se však počet lidí v městské policii zvýšil. „Platit bychom je mohli z peněz, vybraných na pokutách. Tím by se prostředky, vybrané v segmentu bezpečnosti, do bezpečnosti ve městě zase vrátily," uvažuje. Otázka je ale otevřená a jak se s problémem radnice popasuje, se teprve ukáže.

Výjimka zohledňuje věk, ne odsloužená léta

Pravdou ovšem na druhou stranu je, že novela zákona není novinkou. Vstoupila v platnost 1. ledna 2009. Pouze až na konci letošního roku se projeví praktický dopad – skončí přechodné období. „Kdo chtěl u městské policie zůstat, mohl si vzdělání doplnit," upozorňuje Jana Fišerová, tajemnice Městského úřadu Postoloprty. I tam museli odchody strážníků kvůli maturitě řešit. „Už v minulých letech odešlo několik lidí, aktuálně se to týká jednoho, s jehož odchodem se v této souvislosti počítá," popsala situaci v pětitisícovém městě. Tam na pořádek dohlíží včetně ředitele sedm uniforem.

Zákon obsahuje výjimku, ovšem vnímána je spíše jako nespravedlivá. Určuje totiž, že maturitu nemusí mít strážník, který v době nabytí účinnosti novely zákona měl alespoň 45 let a k tomu třikrát úspěšně absolvoval zkoušku z odborné způsobilosti před komisí ministerstva vnitra. „Raději bychom ale viděli zohlednění odsloužených let, než věku," krčí rameny R. Šabata. Mladší členové se tak povinnosti maturity nevyhnou, byť mohou mít odslouženo o mnoho let víc, než starší kolegové.

Vzniklou situaci naopak vůbec nemusejí řešit v Žatci. Dvacetitisícové město tam střeží 21 zaměstnanců městské policie. „Několik lidí nám ještě chybí, ale jsme před výběrovým řízením na ředitele strážníků, vybírat je tedy budeme až s ním," popsal aktuální stav Jaroslav Špička, žatecký místostarosta. Novela sbor neovlivní. „Všichni naši strážníci mají minimálně středoškolské vzdělání, máme i pár vysokoškoláků," dodal.