Na stovce hektarů stepí kolem Oblíku, Rané a dalších místech se v rámci projektu vyřezaly křoviny, na 140 hektarech se pasou kozy a ovce. Devět hektarů se průběžně po celý rok kosilo tak, aby tráva nepřesáhla 15 centimetrů. K zásahům došlo na celkem 250 hektarech nejcennějších stepí v této oblasti.

„Stepi patří v Českém středohoří k těm nejohroženějším místům, protože se změnil původní způsob hospodaření. Stepi ale potřebují pravidelnou péči pastvu, kosení, či vyřezávání náletů. Bez citlivého obhospodařování totiž nelze tato unikátní místa v krajině udržet, jednoduše zarostou," sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Ve zdejších stepích můžeme vidět vzácné druhy rostlin a živočichů jako jsou kavyly, sysli či celá škála motýlů. Například pro přežití syslů je životně důležitá výška travního porostu, ve vysoké trávě ztrácejí přehled a stávají se snadnou a častou kořistí predátorů. Kriticky ohrožený motýl okáč stepní zase klade vajíčka přímo do obnažených drnů. Vyhovuje mu, když ovce a kozy v trávě lidově řečeno dupou. V zarůstající krajině nemá šanci," vysvětlila Hana Urbanová z Agentury ochrany přírody a ČR, Správy CHKO České středohoří, která celý projekt na záchranu stepí koordinuje.

Ochránci spolupracují se zemědělci

Pětiletý projekt podporuje péči o 250 hektarů krajiny na území devíti obcí jihozápadní části Českého středohoří. „Spolupracujeme samozřejmě i s místními zemědělci, obcemi i dalšími, kteří zdejší krajinu ovlivňují. Víme totiž, že bez jejich pomoci a podpory se nedá příroda účinně chránit," dodala koordinátorka projektu Hana Urbanová.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří získaly na projekt dotaci 1,4 milionu euro z Evropské unie a Ministerstva životního prostředí ČR.