Ze školy v přírodě v Žihli bylo kvůli nevolnosti a zažívacím potížím převezeno do nemocnice pět desítek dětí. Na převozech malých pacientů se během čtvrteční noci kromě záchranky podílali také hasiči. Děti skončily v nemocnicích v Plzni, Rokycanech, Žatci, Karlových Varech, Hořovicích a také v Mostu.

Na celou situaci v ŠvP Žihle nyní dohlíží přítomní lékaři a pracovníci Hygienické stanice z Plzně.  Rodiče dětí jsou o všem informováni.

Ze Školy v přírodě Na Sklárně odváželi děti sanity i jejich rodiče"Průjem, zvracení a celková nevolnost postihla žáky 1. až 3. ročníků a dva starší žáky. Ostatní děti jsou bez těchto příznaků. Pedagogům se podařilo dovolat všem rodičům nemocných dětí a informovat je o jejich stavu. Postupně obvolávají také rodiče zdravých dětí," uvedla Pavlína Nevrlá, která mediálně zastupuje město Bílina, tedy i uvedenou bílinskou školu.

Deníku se podařilo získat vyjádření ředitelky Školy v přírodě Sklárna Aleny Soprové. Dle jejích slov se jedná o jedno či dvoudenní virové onemocnění, které nemá nic společného s jídlem. Do lesní školy přijelo v 6. dubna na týdenní pobyt 200 dětí ze severočeské Bíliny, jedno z nich už v té době bylo nemocné.

Během čtvrtečního dne si pro děti do nemocnic postupně jezdí jejich rodiče, lékaři je totiž nemohou vydat zpět pedagogům, ale jen zákonným zástupcům. Ve zdravotnických zařízení zůstane pouze několik dětí, které si ještě potřebují odpočinout a nabrat síly. Jejich propuštění se předpokládá na zítra.

Mezi těmi, kdo potřebuje více času na rekonvalescenci v nemocnici, je dcera Lady Novotné z Bíliny. „Naše Andulka leží v Plzni na infuzích, a opravdu by mě zajímala příčina. Doufám, že se to dozvíme a nedojde k nějaké kamufláži," uvedla matka ve čtvrtek odpoledne na svém facebookovém profilu. Později Deníku potvrdila, že jí o hospotalizaci v nemocnici informovali pedagogové ze školy. „Paní učitelka mi do telefonu řekla, co se stalo. Z jejího hlasu bylo poznat, že je nevyspalá, že toho měli v noci asi skutečně hodně. Proč k tomu došlo, ale neříkala, nevěděla to," poznamenala maminka, která rovněž jezdila coby zdravotnický personál do škol v přírodě.

Z Bílliny přímo do zařízení školy v přírodě v Žihli odjely také Veronika Horová coby místostarostka městě, i vedoucí školského odboru Eva Böhmová. Na místě nechtějí vykonávat žádnou inkspekci, ale naopak chtějí aktivně pomoci s koordinací zpětného návratu dětí domů.

Podle sdělení, které se objevilo ve čtvrtek odpoledne na oficiálních stránkách města Bíliny, se zbylých 200 zdravých dětí ze školy v přírodě v Žihli vrací ve čtvrtek večer zpět domů. Z Plzeňska do Bíliny k rodičům je hromadně přepraví autobusy.

Ze Školy v přírodě Na Sklárně odváželi děti sanity i jejich rodičeČtěte aktuálně také zde přímo z místa, od kolegů v Plzeňském kraji (klikněte na titulek):

FOTO Z MÍSTA: Ve škole v přírodě se nakazilo 58 dětí,
podle ředitelky není nákaza z jídla

Žihle- Do školy v přírodě Na Sklárně u Žihle na severním Plzeňsku během noci a rána vyjelo několik sanitek. Školáci prvního stupně skončili v nemocnicích v širém okolí.