Inkubátor nových technologií u Žďárku na Libouchecku brzy otevře. Zkušební provoz chtějí jeho provozovatelé spustit už na podzim tohoto roku a dokonce zmiňují první rozpracované projekty, které tu mají přijít na svět.

Srdce je nejdál

Šéf společnosti Nupharo Milan Ganik potvrdil, že už zkompletovali hrubou stavbu a opláštění budov. „V nejpokročilejším stádiu dokončení je takzvaný Nupharo inkubátor, který považujeme za srdce celého technologického kampusu," informoval.

Podle něj právě v této budově budou podporovány start-up a spin-off projekty. „Jelikož klademe velký důraz na obsah budov, už více než půl roku spolupracujeme s autory na dvou technologických projektech, které tu přijdou na svět. Kvůli dohodě o mlčenlivosti ale nemohu sdělit nic bližšího," prohlásil Ganik.

Obce Libouchec, Petrovice a Tisá si prozatím spolupráci s Nupharo parkem pochvalují a mají velká očekávání. „Slibujeme si od toho zvýšení atraktivity regionu a nárůst pracovních míst, který je pro nás zásadní. Navíc projekty, vstřícné ekologickému myšlení, jsou nám velmi blízké," poznamenal Jiří Jandásek, starosta Tisé.

800 pracovních míst

Park za více než tři čtvrtě miliardy korun slibuje, že nabídne až 800 pracovních míst. Areál nabídne v první fázi 16 tisíc čtverečních metrů pro komerční využití. Část peněz, 300 milionů, činí dotace z EU.

Ačkoliv nechtěl říci nic bližšího, člen projektového týmu Robin Čumpelík o jednom z připravovaných projektů přiblížil, že se týká solární energie.

Podle Robina Čumpelíka zkušený vývojový tým vyvíjí zařízení, fungující na principu středního stupně koncentrace slunečních paprsků.

„Bude to mobilní zařízení, u něhož bude možné zapojení nižšího počtu solárních článků a tedy i nižší ekologická zátěž a náklady na likvidaci při zachování výkonu," popsal Robin Čumpelík.

Spolupráce s univerzitami

Mezi další výhody zařízení patří například i desetiprocentní váha oproti jiným podobným přístrojům, možnost využití přebytečného tepla, snadná montáž, manipulace i provoz a další. „Český tým právě své nové zařízení dokončuje ve Španělsku," popsal.

Společnost Nupharo Park by také ráda navázala úzkou spolupráci s univerzitami v regionu, i velkými společnostmi, které se zabývají stejnoproudými technologiemi. S některými spolupracuje, například s nadnárodním gigantem ABB a dalšími.