Pouhé tři měsíce vydržel klid na žatecké politické scéně. Tento týden se situace opět vyhrotila. Rozpadla se koalice, která vedla město, došlo také na odvolání ředitelky Žatecké teplárenské.

Co bude dál, hlavně kdo povede město, není jasné. Vyjednávání zatím nezačala. Hodně napoví nejbližší schůze zastupitelů, která je plánována na středu 13. května. Subjekty na žatecké politické scéně se opět rozhádaly, na jedné straně „levicoví" zastupitelé zvolení za KSČM a ČSSD, na druhé ti ostatní, hlavně z řad nezávislých kandidátů. Ke všemu to vře i v některých stranách.

Drama na radnici i v kancelářích teplárenské

Co se v Žatci tento týden stalo? Ve čtvrtek 23. dubna se sešla na pravidelné schůzi rada města. Mimo jiné se jednalo o odvolání Miroslava Legutka z dozorčí rady Žatecké teplárenské – společnosti stoprocentně vlastněné městem, která dodává do Žatce teplo a teplou vodu. Čtyři tzv. pravicoví radní navrhli jeho odvolání z důvodu střetu zájmů, neboť podniká v teplárenství. Tři levicoví radní Karel Krčmárik (KSČM), Miroslav Šramota a Jana Nováková (oba zvoleni za ČSSD) jeho odvolání a nahrazení odmítli a v radě rezignovali.

Za důvod označili neochotu ostatních členů rady se domluvit na personálních otázkách obsazení funkcí členů dozorčí rady a představenstva Žatecké teplárenské a v kontrolním a finančním výboru zastupitelstva měs­ta.

V radě tak kromě starostky Zdeňky Hamousové a místostarosty Jaroslava Špičky (oba Volba pro město) zůstali jen Jaroslav Hladký (SNK Evropští demokraté) a Jiří Karas (Unie pro sport a zdraví). Ti Legutka z dozorčí rady odvolali a na tento post jmenovali Milana Lacka. Ten byl do konce loňska v teplárenské předsedou představenstva.

Čtěte také: Koalice v Žatci se rozpadla, tři členové rady města rezignovali

Ve dveřích vyměnili zámek!

Tím ale čtvrteční překotné události v Žatci neskončily. Kromě dramatu na radnici proběhlo drama také přímo v kancelářích Žatecké teplárenské. Její představenstvo odvolalo z funkce ředitelky Alenu Hlávkovou, zároveň dostala výpověď a z firmy musí úplně odejít. Akt proběhl poměrně dramaticky, došlo i na výměnu zámků na dveřích její kanceláře.

Že by šlo o politickou mstu za odvolání Miroslava Legutka, předseda představenstva teplárenské Petr Šmíd odmítl. „Abych řekl pravdu, dění na žatecké radnici zase tolik nesleduji. Pro nás v představenstvu je rozhodující práce ve prospěch společnosti. Komunikace mezi námi a paní Hlávkovou byla narušena už delší čas, spolupráce nefungovala," sdělil. Za hlavní důvod pro její odvolání označil to, že podle něj neplnila úkoly, které jí představenstvo ukládalo a jednala v rozporu s jeho vůlí. „Musíme uplatňovat svůj vliv na dění ve společnosti. Prostřednictvím paní Hlávkové se tak ale nedělo. Proto jsme se rozhodli k radikálnímu kroku a tím bylo její odvolání," řekl Petr Šmíd s tím, že konečné rozhodnutí o odvolání padlo na jednání představenstva ve středu. To je nyní pouze dvoučlenné, kromě něj v něm je ještě Lukáš Seidl. „Tento krok jsme konzultovali také s dozorčí radou," dodal. V té je kromě již zmíněného Miroslava Legutka také už bývalá radní Jana Nováková.

Tyto členy představenstva a dozorčí rady jmenovalo bývalé vedení Žatce v čele se starostou Alešem Jelínkem a místostarostou Miroslavem Šramotou v závěru loňského roku, když tyto orgány kompletně obměnilo. Sama Alena Hlávková podle svých dřívějších slov své odvolání po této obměně očekávala.

„Jednají pouze z pozice moci"

Odvolaná Alena Hlávková Deníku komunikační problémy mezi ní a členy představenstva a dozorčí rady potvrdila. „Tito lidé neměli zájem o chod společnosti, nezajímaly je výsledky hospodaření, neví vůbec, co je v kompetenci představenstva, někteří jsou v rozporu se zákonem ve střetu zájmů. Jednají z pozice moci a síly. S těmito lidmi jsem se nemohla dohodnout. Můj zájem byl, aby se společnost dále vyvíjela, byli spokojení naši odběratelé a obchodní partneři, spláceli jsme úvěr a aby zaměstnanci měli jistá a kvalitní zaměstnání. A aby majitel, tedy město, mohl byl hrdý na to, že má takovou společnost ve svém vlastnictví. O tyto věci představenstvo zájem nemělo," vyjádřila se pro Deník.

Vedení Žatce zatím její odvolání neřešilo. „Chceme si domluvit schůzku s představenstvem teplárenské a vyslechnout důvody, které vedly k odvolání paní Hlávkové," sdělil Jaroslav Špička, žatecký místostarosta.

Teplárenskou nyní řídí přímo představenstvo

Žatecká teplárenská je nyní bez ředitele. „Žádného kandidáta zatím nemáme," řekl Petr Šmíd. Společnost bude řídit a zastupovat přímo představenstvo společnosti, přičemž kontaktní osobou je dočasně na základě udělených plných mocí litvínovská advokátka Veronika Beerová.

Politické tanečky kolem míst v orgánech Žatecké teplárenské jsou místním evergreenem, jejich složení se mění v závislosti na tom, kdo zrovna ovládá radnici. Důvod? Peníze. Ve společnosti se točí poměrně velké. A také osobní spory.

Politická situace v Žatci je dlouhodobě neklidná řadu let, fungují tam znesvářené tábory. Ještě víc se vyhrotila po loňských komunálních volbách. Po nich se v Žatci překvapivě urodila koalice komunistů, sociálních demokratů a dvou členů zvolených za Svobodné. Ta ve městě vyvolala značný odpor. Starosta Aleš Jelínek a místostarosta Miroslav Šramota ve funkcích vydrželi pouhých 62 dní. V lednu se do čela města vrátila starostka Zdeňka Hamousová, před třemi měsíci vznikla dohoda napříč politickými subjekty v zastupitelstvu o spolupráci ve vedení města. Ta ale dlouho také nefungovala.

Co bude po odstoupení tří radních, se teprve uvidí. „Uvidíme, až do zastupitelstva bude rada fungovat v omezeném složení. Co bude pak, se uvidí, jsme připraveni se všemi jednat," řekl místostarosta J. Špička. „Je opět třeba jednat," říká Miroslav Šramota.